Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borsa İstanbul’un Gelişimi

Borsa İstanbul’un Gelişimi

Haberler Z Haberler Z -
0

1985: İMKB’nin Kuruluşu

İMKB, Aralık 1985’te resmi olarak açıldı ve 3 Ocak 1986’da işlemlere başladı.

1993: Bilgisayarlı Alım-Satım İşlemine Geçiş

İMKB, 1993 yılında bilgisayarlı alım-satım işlemine geçerek büyük bir adım attı. Aynı yıl İMKB, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Federasyonu tarafından “kabul görmüş menkul kıymetler borsası” olarak tanındı.

1996: Uluslararası Tahvil ve Bono Piyasası

Uluslararası Tahvil ve Bono Piyasası’nın kurulmasıyla birlikte İMKB, Hazine’nin yurt dışında finansmana erişimi için yeni bir kanal açmış oldu.

2000: Ortaklıklar

İMKB, Kırgız Borsası’na %27,4 ve Bakü Borsası’na %5,26 oranında ortak oldu.

2010: Varantların İşlem Görmesi

Varantlar, yapılandırılmış ürünler sınıfında yer alan ve İMKB’de işlem görmeye başlayan menkul kıymetleştirilmiş opsiyon özelliklerini taşıyan ürünlerdir.

2012: VİOP’un Faaliyete Geçişi

İMKB bünyesinde faaliyete geçen Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem hacmi hızla artarak 2019’da 90 milyar lirayı aştı.

2013: Borsa İstanbul AŞ’ye Dönüşüm

İMKB, Borsa İstanbul AŞ’ye dönüşerek yeni bir yapıya kavuştu. Aynı yıl pay piyasasında işlem saatleri düzenlemeleri yapıldı.

2015: BISTECH

Borsa İstanbul ile Nasdaq arasındaki ortaklık kapsamında geliştirilen BISTECH’in ilk aşaması devreye alındı. Bu sayede iki seans uygulaması tek seans uygulamasıyla değiştirildi.

2019: Swap Piyasası ve TLREF

Swap Piyasası’nın kurulmasıyla bankalar arasında likidite problemlerinin çözümü kolaylaştı. Aynı yıl Türkiye Varlık Fonu, Borsa İstanbul’daki ortaklık oranını yükselterek diğer ortakların yanı sıra Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) ait payı satın aldı. Ayrıca Türk lirası kısa vadeli referans faiz oranı olan TLREF kullanılmaya başlandı.

2022: İşlem Saatlerinde Değişiklikler

Borsa İstanbul’da işlem saatleri dünya borsalarıyla uyumlu hale getirildi ve sürekli işlem yöntemi benimsendi. VİOP’un açılış ve kapanış saatlerinde de değişiklik yapıldı.

2023: Gelişim ve Büyüme

Borsa İstanbul’da 54 şirket halka arz edilerek toplamda 512 şirket işlem görmeye

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir