Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatı Gerginlikten Etkilenerek Yükselişte

Brent Petrol Fiyatı Gerginlikten Etkilenerek Yükselişte

Haberler Z Haberler Z -
0

Hafta Sonu Gerginlik

Cuma günü Brent petrolün varil fiyatı 83,81 dolara kadar yükseldi ancak günü 82,95 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 10.07 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,25 artışla 83,16 dolara ulaştı. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 78,16 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, hafta sonu Kızıldeniz’de yaşanan gerginlik sonrası yeni haftaya yükselişle başladı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Kızıldeniz’de Yemen’deki İran destekli Husilere ait gemisavar füzesini vurduğunu duyurdu. Bu durum, bölgedeki ticari gemiler ve ABD Donanması için tehdit oluşturduğu belirlenen füzenin bölgede tespit edildiği kaydedildi.

Bölgedeki Saldırılar ve Endişeler

Pazar günü, Ürdün hükümeti Suriye sınırındaki Tenef Üssü’nde ABD kuvvetlerine yönelik saldırı gerçekleştiğini duyurdu. Saldırı sonucunda 3 ABD askeri hayatını kaybetti. ABD Başkanı Joe Biden, sorumlulardan hesap sorulacağını ve savaşta mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. Bu saldırılar, daha geniş çaplı bir çatışmaya dönüşebileceği ve Orta Doğu’da arz kesintisine yol açabileceği endişelerini artırdı.

ABD’deki Ekonomik Aktivite ve Fed Beklentileri

Petrol fiyatlarının yükselişinde etkili olan bir diğer faktör ise ABD’de güçlü ekonomik aktiviteye işaret eden veriler. Bu durum, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD’nin talebinin artabileceği beklentisini yükseltiyor.

Öte yandan, piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü politika faizini sabit bırakmasının beklendiği belirtiliyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın politika metni ve açıklamalarında vereceği sinyallerin varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Teknik Analiz ve Tahminler

Brent petrolde teknik olarak 83,88 ile 84,72 dolar aralığının direnç, 83,09 ile 82,84 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir