Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin, PwC’ye Rekor Düzeyde Cezai İşlem Uygulamayı Değerlendiriyor

Çin, PwC’ye Rekor Düzeyde Cezai İşlem Uygulamayı Değerlendiriyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Çin Maliye Bakanlığı, PwC’ye Yüksek Miktarlı Cezayı Gündemine Aldı

Çin’deki zor durumda olan inşaat devi China Evergrande Group’un mali denetçisi PricewaterhouseCoopers’a (PwC) rekor seviyede para cezası verme ve denetçinin bazı faaliyetlerini askıya alma olasılığı değerlendiriliyor.

PwC’ye En Az 1 Milyar Yuan Cezası ve Faaliyetlerin Askıya Alınması Gündemde

Bloomberg haber ajansına göre, Çin Maliye Bakanlığı’nın, PwC’ye en az 1 milyar yuan (138 milyon dolar) ceza kesmeyi düşündüğü ve PwC’nin Çin anakarasındaki bazı faaliyetlerini durdurma seçeneğinin masada olduğu belirtiliyor. Habere göre, cezanın bu hafta açıklanabileceği bildirildi.

PwC’nin Durumu Hakkında Bilgi Sahipleriyle Yapılan Görüşmeler

Haber, bilgi sahibi kişilere dayandırılarak yapıldı ve PwC ile Çin Maliye Bakanlığı, Reuters’ın sorularına henüz yanıt vermedi. Çin Maliye Bakanlığı’nın ceza kararını bu hafta açıklaması bekleniyor.

PwC’nin Geçmişteki Denetim Hataları Nedeniyle Hedefte Olduğu Ortaya Çıktı

Birkaç yıl önce Çin’in en büyük gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketi olan Evergrande’ye bağlı Hengda’nın, düzenleyici kurum tarafından ortaya çıkarılan usulsüzlükler nedeniyle PwC’nin denetimine odaklandığı belirtiliyor. PwC, 14 yıl boyunca Evergrande’nin mali denetçiliğini yürüttü ve 2023’te görevi bırakana kadar bu görevi sürdürecekti.

Evergrande’nin Durumu ve PwC ile Arasındaki Anlaşmazlıklar

Evergrande, PwC’nin görevini bırakmasının denetim konularındaki anlaşmazlıklardan kaynaklandığını açıklamıştı. Hong Kong’un sermaye piyasaları düzenleme kurumu, PwC’yi denetim eksiklikleri nedeniyle incelemeye almıştı ve bu süreç devam etmektedir.

Evergrande’nin Tasfiyesi Kararlaştırıldı

Yabancı alacaklılara borçlarını iki yıldır ödeyemeyen Evergrande’nin bu yılın başında Hong Kong mahkemesi tarafından tasfiye edilmesine karar verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir