Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Enflasyonla ilgili Politikalarda Hedefe Doğru Yaklaşıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Enflasyonla ilgili Politikalarda Hedefe Doğru Yaklaşıyoruz”

Haberler Z Haberler Z -
0

Erdoğan, Uçakta Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ve İtalya ziyaretleri dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son bir yılda yüzde 39’dan yüzde 75’e yükselen resmi enflasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

Enflasyonla İlgili Politikalar ve Faizler Hakkında Açıklamalar

“Enflasyonla ilgili uygulanan politikalarda hedefe doğru yaklaşıldığı görülüyor.” diyen Erdoğan, enflasyonla ilgili tam rahatlama için hedefin yılın son çeyreğinde netleşeceğini belirtti. Faizlerle ilgili ise “Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik Durum ve Merkez Bankası Politikaları

Erdoğan, ekonomide dengelenmeye yönelik politikaların meyvelerini vermeye başladığını vurgulayarak, cari işlemler açığının azaldığı, ihracatın arttığı ve ithalattaki düşüşün devam ettiği bilgisini paylaştı. Merkez Bankası rezervlerinin tarihin en yüksek seviyesine çıktığını belirten Erdoğan, rezervlerdeki artışın devam edeceğini dile getirdi.

Fahiş Fiyat Artışları ve Fırsatçılıkla Mücadele

Erdoğan, hayat pahalılığını tetikleyen sebeplerden olan fahiş fiyat artışları ve fırsatçılıkla mücadelelerinden taviz vermediklerini vurgulayarak, milletin aşına ve ekmeğine zarar verenlere göz açtırmayacaklarını belirtti. Hassas bir dönemi mali disiplini koruyarak ve denetimleri artırarak yönettiklerini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir