Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. DİSK-AR Raporuna Göre İşsizlik ve İstihdamda Çarpıcı Sonuçlar

DİSK-AR Raporuna Göre İşsizlik ve İstihdamda Çarpıcı Sonuçlar

Haberler Z Haberler Z -
0

DİSK-AR, TÜİK Verilerinden Farklı Sonuçlar Elde Etti

DİSK-AR tarafından yayımlanan rapora göre, TÜİK verileri ile karşılaştırıldığında farklı sonuçlar elde edildi. TÜİK’in açıkladığı resmi istihdam oranı ile DİSK-AR’ın hesapladığı Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı arasında önemli farklar bulunmaktadır. Rapora göre, çalışma çağındaki 65,7 milyon kişiden sadece 22,5 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer almaktadır.

Geniş Tanımlı İşsizlikte Makas Açıldı

Raporda yer alan diğer bir çarpıcı sonuç ise geniş tanımlı işsizlik oranlarıdır. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, 2024 yılının 1. çeyreğinde geniş tanımlı işsizlik oranı 9 milyon 844 bin kişi olarak belirlenirken, dar tanımlı işsizlik ise 3 milyon 105 bin olarak gerçekleşti. Bu durum, dar ve geniş tanımlı işsizlik arasındaki farkın 6,7 milyona ulaştığını göstermektedir.

NEET Oranında Avrupa Birincisiyiz

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise gençler arasındaki işsizlik durumu ve NEET oranlarıdır. 15-24 yaş arası genç nüfusta geniş tanımlı işsizlik oranının %34,9 olduğu belirtilirken, Türkiye’nin eğitim ve istihdam dışı genç oranında Avrupa birincisi olduğu vurgulanmıştır. Türkiye’de her 5 gençten en az birinin NEET durumunda olduğu raporlanmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir