Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan Fiyat İstikrarı Açıklaması

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan Fiyat İstikrarı Açıklaması

Haberler Z Haberler Z -
0

EKK Toplantısında Fiyat İstikrarına Odaklanıldı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi için para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikasıyla desteklenmesi planlandığı belirtildi.

Risk Göstergelerinde İyileşme Görülüyor

Toplantıda, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme olduğu vurgulandı. İşgücü piyasasındaki güçlü görünümün korunduğu, istihdamda tarihi yüksek seviyelere ulaşıldığı ve işsizlik oranının tek haneli seviyelerde seyrettiği belirtildi.

81 Eylemden 20’si Tamamlandı

Mali disiplini güçlendirmek amacıyla yapılan ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ ile kamuda harcama kontrolü ve tasarrufların artırılması hedefleniyor. Ayrıca, yapısal reformların sürdürülebilir büyümeyi destekleyeceği ifade edildi. Toplantıda OVP’de yer alan 81 eylemden 20’sinin tamamlandığı ve diğer eylemlere ilişkin çalışmaların hızlandırılacağı kararlaştırıldı.

Ayrıca, tarımsal üretimde yeni destek modelleri ve verimliliği artırmaya yönelik adımların değerlendirildiği belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir