Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fed Politika Faizini Sabit Tutarak Beklentileri Karşıladı

Fed Politika Faizini Sabit Tutarak Beklentileri Karşıladı

Haberler Z Haberler Z -
0

Fed, Politika Faizini Değiştirmeyerek Sabit Tutma Kararı Aldı

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), geçen hafta politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Bu karar, politika faizinin 23 yılın en yüksek seviyesinde kalacağı anlamına geliyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Ekonomik Aktivitenin Sağlam Olduğunu Söyledi

Fed Başkanı Jerome Powell, yapılan açıklamada son göstergelerin ekonomik aktivitenin “sağlam” şekilde genişlediğini belirtti. Powell, istihdam kazanımlarının geçen yıldan bu yana yavaşladığını ancak hala güçlü olduğunu vurguladı. Powell, enflasyonun sürdürülebilir şekilde düşmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu söyleyerek politika faizinin zirvede olduğuna ve ekonominin beklendiği gibi seyretmesi durumunda bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olabileceğine inandıklarını ifade etti.

Analizler, Fed’in Politika Faiz İndirimlerine Geç Başlayabileceğini Belirtti

Analizlere göre, Fed’in politika faiz indirimlerine öngörülenden daha geç başlayabileceği ihtimali emtia fiyatları üzerinde etkili oldu. ABD’de açıklanan makroekonomik veriler ise karışık sinyaller vermeye devam ediyor. Tarım dışı istihdam rakamları piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, işsizlik oranı beklenenin altında kaldı. Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazançlar ise piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

Altın, Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarıyla Değer Kazandı

Altının ons fiyatı geçen hafta yüzde 1 değer kazanırken, diğer değerli metallerde düşüşler görüldü. Analizlere göre, Fed Başkanı Powell’ın faizlerin zirvede olduğu ve daha fazla yükselmeyeceği mesajını vermesi, altının ons fiyatını destekledi. Ancak platin üreten şirketler, gerileyen platin fiyatlarının karlarında düşüşe neden olabileceği konusunda endişeli.

Baz Metallerde Düşüş Gözlendi

Fed’in faiz indirimi beklentileri ve Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler, baz metallerde düşüşlere neden oldu. Yüksek faiz oranları, batı ekonomilerindeki durgunluk ve Çin ekonomisine yönelik sıkıntılar, baz metallerin talebinin azalabileceği endişelerini artırdı. İmalat sanayi verileri, sektördeki daralmanın sürdüğünü gösterdi. Çin’deki ekonomik problemler ve beklenen yavaşlama da baz metallerin talebinin daha da azalmasına neden olabilir.

Petrol ve Doğal Gaz Fiyatları Düştü

Brent petrol fiyatı geçen hafta yüzde 7,2, doğal gaz fiyatı ise yüzde 22,9 düşüş kaydetti. İsrail ile Hamas arasında ateşkesin yakın olduğuna dair haberler ve doğal gaz talebinde düşüş beklentileri, petrol ve doğal gaz fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Tarım Ürünlerinde Değer Kazananlar ve Kaybedenler

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday ve pirinç değer kazanırken, mısır ve soya fasulyesi değer kaybetti. Buğday fiyatları, artan talep beklentisiyle yükseldi. Mısır fiyatları ise dünya üretim tahminlerinin artması ve ABD’de mısır teslimatlarının artması nedeniyle geriledi. Pirinç fiyatları, Endonezya’daki kuraklık endişeleriyle yükseldi. Şeker fiyatları ise Hindistan’da üretimin azalacağı beklentisiyle yükseldi. Kakao fiyatları ise limanlara gelen miktarın düşük olması ve Harmattan rüzgarlarının etkisiyle zirve tazeledi. Kahve fiyatları ise üretim fazlası beklentileriyle geriledi.

Kaynak: [Haberin Kaynağı]

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir