Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Enflasyonda düşüş devam edecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Enflasyonda düşüş devam edecek”

Haberler Z Haberler Z -
0

Türkiye’nin Ekonomik Durumu

“Enflasyonda düşüş devam edecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen MÜSİAD’ın yıllık değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, 2024’e kadar küresel büyümenin zayıf seyredeceğini ve enflasyonda düşüşün devam edeceğini söyledi. Ayrıca, daha destekleyici finansal koşulların sıkı para politikasından daha gevşek bir para politikasına doğru evrileceğini belirtti. Emtia fiyatlarının da oynaklık göstereceği öngörüsünde bulundu.

“Türkiye için büyük fırsatlar var”

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Orta Vadeli Programı’na (OVP) sahip çıkarak, zorlu küresel koşulların yeni bir normal olduğu dönemde Türkiye için fırsatları nasıl değerlendirebileceklerini düşündüklerini ifade etti. OVP’nin toplumun tüm kesimlerinin desteğiyle gerçekleştirilmesi durumunda Türkiye için büyük fırsatlar olduğunu vurguladı.

Ekonominin Diğer Gündem Maddeleri

“Kredi notunda artış bekliyoruz”

Mehmet Şimşek, öngörülebilirliğin arttığını ve kredi notunda bir artış beklediklerini belirtti. Uzun vadeli finansmana erişimin başladığını ve sürdürülebilir yüksek büyümenin temellerinin atılmaya başlandığını söyledi.

“Kayıt dışılığın azaltılması en önemli eksenlerimizden biri olacak”

Hazine ve Maliye Bakanı, daha adil bir vergi sistemi hedeflediklerini ve kayıt dışılığın azaltılmasının 2024 ve sonrası için en önemli eksenlerinden biri olacağını belirtti.

“Portföy tercihleri Türk lirası lehine olacak”

Şimşek, sıkı para ve maliye politikalarının iç talebi yumuşatacağını, tasarrufları artıracağını ve cari açığı azaltacağını ifade etti. Doğru politikalar ve reformlarla birlikte portföy tercihlerinin Türk lirası lehine olacağını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir