Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Helal Akreditasyon Kurumu, Helal Belgesi Alan İşletmelerin Sayısını Artırıyor

Helal Akreditasyon Kurumu, Helal Belgesi Alan İşletmelerin Sayısını Artırıyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Kalite Altyapısı Güçlü Ülkeler Ekonomik Olarak da Güçlüdür

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Başkanı Zafer Soylu, Türkiye’nin İslam coğrafyasında gelişmiş ülkelerden biri olduğunu ve kalite altyapısının güçlü olduğunu belirtti. Soylu, akredite helal belgesine sahip olan ürünlerin Avrupa ve diğer pazarlarda ciddi bir güven ve rekabet avantajı elde edeceğini söyledi.

HAK, Helal Belgesi Düzenlemiyor Ancak Kuruluşları Denetliyor

Soylu, HAK’ın helal belgesi düzenlemediğine dikkat çekerek, görevlerinin helal belgesi düzenleyen kuruluşları denetlemek ve onları yetkilendirmek olduğunu ifade etti. Kurum, 2019 yılı itibarıyla akreditasyon başvurularını almaya başladı ve bugüne kadar 153 başvuru incelendi, 59 akreditasyon kararı verildi. Bu kararlarla birlikte 1300’den fazla işletmenin üretim tesisi helal belgesi akreditasyonuyla güvence altına alındı.

Akreditasyon Kapsamı Genişliyor

Soylu, helal akreditasyon kararı alan belgelendirme kuruluşlarının öncelikle gıda sektöründeki kuruluşları denetlediğini ancak artık kozmetik, catering hizmeti sunan kuruluşlar, turizm sektöründe tesisleri belgelendiren kuruluşlar ve helalliğe yönelik testleri yapan laboratuvarların da akreditasyon kapsamına alındığını belirtti. Türkiye’de şu ana kadar 12 laboratuvarın akredite edildiğini söyleyen Soylu, yeni bir akreditasyon programı hazırlanarak laboratuvarların yetkinliğini denetleyen başka bir programın da gündeme alındığını ifade etti.

Helal Belgelerinin Karşılıklı Tanınması Önemli

Soylu, helal belgelerinin uluslararası alanda karşılıklı tanınmasının önemine dikkat çekerek, bu sayede güven sağlanacağını ve diğer ülkelerdeki gümrük otoritelerince bu belgelerin kolaylıkla kabul edilebileceğini söyledi. Akreditasyonun temel amacının ticarette teknik engelleri ortadan kaldırmak ve ticareti kolaylaştırmak olduğunu vurguladı.

Helal Akreditasyon Kurumları İslami Forumu

Soylu, İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı “Helal Akreditasyon Kurumları İslami Forumu”nun kurulmasının önemli bir adım olduğunu belirtti ve Türkiye’nin bu forumun yönetim kurulunda yer aldığını söyledi.

Helal Kalite Altyapısı Eğitim Programları

HAK, helal kalite altyapısı konusunda çeşitli eğitim programları düzenlemektedir. Şu ana kadar 45’ten fazla eğitim programı düzenlenmiş ve bu programlara 32 farklı ülkeden katılımcılar katılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir