Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İstanbul Planlama Ajansı’nın Mayıs Ayı Raporu Açıklandı

İstanbul Planlama Ajansı’nın Mayıs Ayı Raporu Açıklandı

Haberler Z Haberler Z -
0

İstanbulluların Ekonomik Kaygıları Artıyor

İstanbul Planlama Ajansı’nın her ay yayımladığı “İstanbul Barometresi”nin mayıs ayı raporu açıklandı. Buna göre, İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Buğra Gökce, ekonomide yaşanan sorunlar ve hayat pahalılığının İstanbulluların ekonomik kaygılarını artırdığını belirtti. Konut kirası ve gıda fiyatlarındaki artışların halk üzerinde büyük bir yük oluşturduğuna dikkat çekildi. Gökce, halkın talebinin hayat pahalılığını düşürecek ve alım gücünü yükseltecek politikaların uygulanması yönünde olduğunu vurguladı.

Kamunun Tasarruf Önlemleri Yetersiz Bulundu

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 60,3’ü ekonomik sorunların, yüzde 7,6’sı İsrail’in Gazze’yi işgalinin, yüzde 3,3’ü ise eğitim konularının ev içerisinde konuşulduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 78’i Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nde alınan önlemleri yeterli bulmadı. Yüzde 69,9’u ise önümüzdeki dönemde bu paketin devlet kurumlarınca kararlı bir şekilde uygulanacağını düşünmüyor.

Sokak Köpekleri Sorunu

Katılımcıların yüzde 32,9’u yaşadığı bölgede sokak köpekleriyle ilgili rahatsızlık bulunduğunu ifade etti. Bu sorunu belirtenlerin yüzde 81,2’si güvenlik sorunları, yüzde 33,4’ü ise kontrolsüz artıştan rahatsız olduğunu dile getirdi. Katılımcıların çoğunluğu sokak köpekleri için aşı, bakım ve kısırlaştırma yapılmasını ve barınaklarda bakılmasını destekledi.

Ekonomik Zorluklar

Mayıs ayında katılımcıların büyük bir kısmı ekonomik zorluklar yaşadığını belirtti. Yüzde 80.1’i geçinemediğini ifade ederken, yüzde 20,5’i ise borç aldığını açıkladı. Kira ödemeleri ve kredi kartı borçları konusunda da sıkıntı yaşandığı raporda yer aldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir