Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İstanbul Sanayi Odası Araştırmasına Göre Halka Açık Şirketlerin Durumu

İstanbul Sanayi Odası Araştırmasına Göre Halka Açık Şirketlerin Durumu

Haberler Z Haberler Z -
0

Halka Açık Şirket Sayısında Artış Gözlemlendi

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) araştırmasına göre, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan halka açık şirketlerin sayısında önemli bir artış yaşandı. 2017-2021 döneminde 65-69 bandında seyreden halka açık şirket sayısı, 2022 ve 2023 yıllarında finansal koşulların etkisiyle artarak 85’e ulaştı.

Halka Açık Şirketlerin Performansı Değerlendirildi

İSO 500 içerisinde yer alan halka açık şirketlerin performansına bakıldığında, üretimden satışların toplamda %32,4’lük pay aldığı görüldü. Aynı dönemde dönem kar ve zarar toplamındaki payları ise %33,6’dan %35,5’e yükseldi.

Şirketlerin Borç Durumu ve Finansman Erişimi

Halka açık 85 sanayi şirketinin toplam borcu 1 trilyon 373,5 milyar lira olarak açıklandı. Bu şirketlerin toplam borç içindeki payı %34,2 seviyesindeyken, kısa vadeli borçlar %36,8 ve uzun vadeli borçlar ise %27,9’luk pay aldı. Öte yandan, halka açık şirketlerin öz kaynaklarının toplam içindeki oranı %32’ye yükseldi.

Prof. Dr. Levent Aydın’dan Değerlendirme

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın, finansman erişiminin sanayiciler için önemine vurgu yaparak, halka açılmanın şirketlere sağladığı faydaları anlattı. Aydın, halka açılmanın şirketlerin finansal yapılarını güçlendirdiğini, sermaye toplamalarına ve finansmana erişimlerini kolaylaştırdığını belirtti. Aydın ayrıca, şirketlerin halka açılmasıyla kurumsallaşma, şeffaflık ve itibar kazanarak ekonomiye önemli katkılar sağlayabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir