Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Nisan Ayında Emtia Piyasasında Yaşanan Gelişmeler

Nisan Ayında Emtia Piyasasında Yaşanan Gelişmeler

Haberler Z Haberler Z -
0

Altın, Gümüş, Platin ve Paladyum Değer Kazandı

Nisan ayında, jeopolitik riskler, arz endişeleri ve kurak hava koşulları nedeniyle emtia piyasasında sert yükselişler yaşandı. Altın ons fiyatı tarihi zirveyi gördü ve gümüş ons fiyatı 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Altın yüzde 2,4, gümüş yüzde 5,3, platin yüzde 2,7 değer kazanırken, paladyum yüzde 6,1 değer kaybetti.

Bakır, Alüminyum, Kurşun, Nikel ve Çinko Fiyatlarında Artış

Bakır, alüminyum, kurşun, nikel ve çinko gibi baz metallerde de yükselişler yaşandı. Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 13,2, alüminyum yüzde 10,7, kurşun yüzde 9,8, nikel yüzde 16,2, çinko yüzde 19,3 artış kaydetti. Bakırın libre fiyatı 4,67 dolarla Nisan 2022’den sonraki zirveyi gördü.

Petrol ve Doğal Gaz Fiyatlarında Değişim

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1 azalırken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gazın fiyatı ise yüzde 12,9 arttı. Orta Doğu’daki ateşkes beklentileri petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketi destekledi.

Tarım Ürünleri Karışık Seyretti

Chicago Ticaret Borsası’nda buğday yüzde 7,7, mısır yüzde 1,1, pirinç yüzde 15,5 artarken, soya fasulyesi yüzde 2,4 değer kaybetti. Ancak pamuk, kakao, şeker ve kahve gibi tarım ürünlerinde farklı fiyat hareketleri görüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir