Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Elon Musk için Ödeme Paketine Karşı Çıkacak

Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Elon Musk için Ödeme Paketine Karşı Çıkacak

Haberler Z Haberler Z -
0

Norveç Varlık Fonu’nun Endişesi

Norveç Varlık Fonu, dünyanın en büyük varlık fonu olup 1,7 trilyon dolarlık değeriyle dikkat çekiyor. Fon, Tesla’nın CEO’su Elon Musk için 56 milyar dolarlık ödeme paketine karşı oy kullanacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, ödeme paketinin büyüklüğü göz önüne alındığında riskin artması konusunda endişelerin sürdüğü vurgulandı.

Önemli Bir Hissedar: Norveç Varlık Fonu

Norveç Varlık Fonu, Tesla’da 2023 sonu itibariyle 7,72 milyar dolar değerinde yüzde 0,98’lik bir paya sahipti. Genellikle yatırım yaptığı şirketlerin genel kurul toplantılarından beş gün önce oy tercihlerini açıklayan fon, önümüzdeki hafta yapılacak Genel Kurul’da Musk’ın ücret paketine karşı oy kullanacak.

Musk İçin Prestij Kaybı

ABD mahkemeleri daha önce 2018 yılında onaylanan ücret paketini geçersiz kılarak Norveç Varlık Fonu’nun kararını desteklemişti. Hissedar oylamasının tavsiye niteliğinde olduğu belirtilse de, oylamayı kaybetmek Elon Musk için ciddi bir prestij kaybı anlamına gelebilir ve şirketin hisselerini etkileyebilir.

Diğer Konularda Oylamalar

Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Delaware’den Teksas’a taşınması ve toplu sözleşme ile örgütlenme özgürlüğü konularında destekleyici bir tutum sergileyecek. Ancak Tesla, çalışanların haklarını korumaya odaklandıklarını belirterek bu önerilere karşı çıkabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir