Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OGM’nin Ekoturizm Faaliyetleriyle Doğa ve İnsan Uyumunu Sağlaması

OGM’nin Ekoturizm Faaliyetleriyle Doğa ve İnsan Uyumunu Sağlaması

Haberler Z Haberler Z -
0

Ekoturizm: Doğayla Uyumlu Bir Turizm Deneyimi

Ekoturizm, doğal hayat ve kaynaklarla uyumlu, sürdürülebilir bir turizm faaliyeti olarak dikkati çekiyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ekoturizm faaliyetlerini vatandaşların kullanımına sunarak doğal ve kültürel kaynakları koruyarak yöre halkına ekonomik fayda sağlamayı hedefliyor.

2021-2025 Ekoturizm Eylem Planı

OGM, 2021-2025 yıllarını kapsayan Ekoturizm Eylem Planı çerçevesinde tüm Türkiye’de 110 “Ekoturizm Yönetim Planı”nın hayata geçirilmesini planlıyor. Bu planla ormanlara olan bilinci artırmayı, ekoturizm alanlarını cazibe merkezlerine dönüştürmeyi ve kırsal kalkınmaya destek olmayı amaçlıyor.

Doğa ve Kültür Bir Arada

Ekoturizm bölgelerinde yapılan faaliyetlerle doğa yürüyüşü, bisiklet, at biniciliği gibi aktivitelerin yanı sıra çevrenin tarihi ve kültürel zenginliklerini deneyimleme fırsatı sunuluyor. Bu sayede, doğaseverler hem doğanın hem de kültürel mirasın tadını çıkarabiliyor.

Gelecek Hedefler ve Katkılar

Şu ana kadar 106 ekoturizm alanını turistlere sunan OGM, 2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı ile bu alanların sayısını 200’e çıkarmayı hedefliyor. Türkiye’ye kazandırılan ekoturizm alanlarıyla yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlanırken, doğaseverlerin rağbet gösterdiği bu alanlar ülke ekonomisine önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor.

“Benim Ormanım” Mobil Uygulaması

Vatandaşların ekoturizm rotaları, orman parkları ve mesire yerlerinden daha fazla faydalanması için OGM, “Benim Ormanım” adlı mobil uygulamayı geliştirdi. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar, ormanlar hakkında detaylı bilgiler alabilir ve ekoturizm rotalarını keşfedebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir