Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ömrünü Tamamlamış Araçlar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Ömrünü Tamamlamış Araçlar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Çevre ve İnsan Sağlığının Korunması İçin Yürütülen Çalışmalar

Çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek ve ömrünü tamamlamış araçların geri dönüşümünü sağlamak için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Bakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğiyle 2012’de hayata geçirilen ÖTA sistemi, çevrim içi veri paylaşımını sağlayarak hurda araçların kontrolünü kolaylaştırıyor.

Ömrünü Tamamlamış Araçların İşleme Alınması

Ömrünü tamamlamış araçlar, geri dönüştürülebilir, geri kazanılabilir ve yeniden kullanılabilir malzemeler içerdikleri için ekonomik bir değer taşıyorlar. Bu nedenle, M1 ve N1 kategorisindeki araçların hurdaya ayrılmadan önce çevre lisanslı tesislere teslim edilmesi sağlanıyor. Bu araçların hurdaya ayrılabilmesi için çevre lisansı veya teslim yeri uygunluk yazısı alma zorunluluğu getiriliyor.

Geri Kazanım Süreci

ÖTA teslim yerleri ve geçici depolama alanları tarafından toplanan ömrünü tamamlamış araçlar, tehlikeli atıklardan arındırılıp sökülerek parçalama ve ayrıştırma işlemlerine tabi tutuluyor. Bu süreçte sökülen parçalar yüksek oranda yeniden kullanılabilir parça olarak satışa sunulurken, aracın geri kalan kısımları ise maddesel veya enerji geri kazanımına gönderiliyor.

Toplamda 9 Bin 836 Araç Ekonomiye Kazandırıldı

ÖTA sistemi sayesinde, 2021’de 3 bin 100, 2022’de 2 bin 636 ve 2023’te 4 bin 100 olmak üzere toplam 9 bin 836 adet M1 veya N1 sınıfı araç geri dönüşüme kazandırılarak ekonomiye yeniden kazandırıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir