Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Paslanmaz Çelikte Gümrük Vergisi Artışı ve Anti-Damping Soruşturması Endişe Yaratıyor

Paslanmaz Çelikte Gümrük Vergisi Artışı ve Anti-Damping Soruşturması Endişe Yaratıyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Gümrük Vergisi Artışı ve Anti-Damping Soruşturması

Yıl başında %12’ye çıkarılan paslanmaz çelikte ilave gümrük vergisi, Çin, Endonezya ve Tayvan menşeli ürünlere yönelik anti-damping soruşturmasını gündeme getirdi. Bu durum, paslanmaz çelik kullanan sektörlerde ek maliyet ve ihracat kaybı endişesine neden oldu.

Sektör Temsilcilerinin Endişeleri

Antidamping vergisi kararı alınması durumunda, beyaz eşya, küçük ev aletleri, ev ve mutfak gereçleri, züccaciye ve medikal ürünler gibi sektörlerde maliyet artışı yaşanacağı belirtiliyor. Bu durumun içerde enflasyonu artıracağı ve ihracatı olumsuz etkileyeceği ifade ediliyor.

Sektörün Talepleri

Paslanmaz çelik kullanıcıları, mevcut gümrük vergisinin sıfırlanması ve anti-damping soruşturmasının kapatılması çağrısında bulunuyor. Türkiye’nin yıllık ihtiyacının ancak üçte birini karşılayabilen yerli üretimin, ithalatın zorunlu olduğunu savunuyor.

İşsizlik Endişesi

Sektör temsilcileri, anti-damping soruşturması açılması ve verginin artırılması durumunda sektörde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin işsiz kalabileceğine ve birçok firmanın faaliyetlerinin sonlanabileceğine dikkat çekiyor.

Yatırım ve Üretim Kapasitesi

Ülkedeki talep, henüz yatırım yapılması için yeterli olmayan 1 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip bir tesise olan ihtiyacı gösteriyor. Ancak mevcut talep, yatırım yapmayı teşvik etmiyor ve ithalata bağımlılığı artırıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir