Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Stellantis CEO’su Carlos Tavares’in Maaşı Yüzde 56 Artarak 36,49 Milyon Euro’ya Ulaşacak

Stellantis CEO’su Carlos Tavares’in Maaşı Yüzde 56 Artarak 36,49 Milyon Euro’ya Ulaşacak

Haberler Z Haberler Z -
0

Toplam Maaşındaki Artış ve Detaylar

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, 2023 yılında toplam maaşında %56 artışla 36,49 milyon Euro‘ya (39,5 milyon dolar) ulaşacak. Bu artış, ABD’deki sendikalarla yaşanan zorlu maaş müzakerelerinin şirketin kârlılığını etkilediği bir yılın ardından gerçekleşti. Tavares, sektörün en yüksek maaşlı patronlarından biri haline geldi.

Tavares’in maaş artışının büyük bir kısmı uzun vadeli hedeflere bağlı ikramiyelerden geldi. Geçen yıl 23,47 milyon Euro nakit ve hisse senedi alan Tavares, sektörün küresel mobilite, teknoloji ve elektrikli araçlar konusundaki gelişmeler nedeniyle 10 milyon Euro’luk bir dönüşüm teşviki de aldı.

Çalışanların Kazancı ve Tavares’in Ücret Farkı

Stellantis, çalışanlarının 2023 yılında, bir önceki yıla göre %9,4 artışla ortalama 70 bin 404 Euro kazandığını duyurdu. Tavares’in toplam ücreti bu rakamın yaklaşık 518 katı düzeyinde bulunuyor.

Bu yüksek maaş, daha önce Fransız sendikaları ve hissedarlarla yaşanan çatışmalara neden olmuştu. Ayrıca, ABD’de otomobil üreticileriyle yapılan görüşmelerde, Birleşik Otomobil İşçileri sendikası, General Motor, Ford Motor ve Stellantis’in CEO’larının aldığı ücretleri eleştirmişti.

Diğer Otomobil Üreticilerinin CEO Maaşları

2022 yılında GM’den Mary Barra toplam 29 milyon dolar, Ford’un patronu Jim Farley ise yaklaşık 21 milyon dolar kazanmıştı. GM ve Ford, 2023 yılı için CEO ücretlerini henüz açıklamadı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir