Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı Kurbanlık Hayvan Alımı Yapacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Kurbanlık Hayvan Alımı Yapacak

Haberler Z Haberler Z -
0

ESK, Satılamayan Kurbanlıkları Alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Et ve Süt Kurumu (ESK), Kurban Bayramı’nda pazarlara getirilen ancak satılamayan kurbanlıkları satın alacak.

Alım Süreci ve Detayları

ESK, nakliye, bakım ve besleme giderleri dikkate alınarak belirlenen kurbanlık hayvanların alım tarifesi üzerinden karkas et olarak alım yapacak. Üreticiler, hayvanlarını satmak istediklerinde 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK kombina müdürlüklerine başvurabilecekler.

Gerekli Belgeler ve Kontroller

Başvurularda hayvan kimlik belgeleri, sevk raporları, kurban pazar yeri belgeleri gereklidir. İlgili kombina müdürlükleri tarafından TÜRKVET sisteminde kontroller yapılacak ve hayvanlar alım kriterlerine uygunsa karkas et olarak satın alınacak.

Ödeme ve Fiyatlandırma

ESK, hayvanlarını satan üreticilere en geç 3 iş günü içinde ödeme yapacak. Büyükbaş hayvanlar için cari alım fiyatları kilogram başına yerli ve ithal tosunda 280 lira, düvede 270 lira ve inekte 260 lira olarak belirlendi. Küçükbaş hayvanlar için ise kilogram başına koyunda 250 lira, keçide 140 lira olan et cari alım fiyatları uygulanacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir