Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığının Gümrük Genel Tebliği Yayımlandı

Ticaret Bakanlığının Gümrük Genel Tebliği Yayımlandı

Haberler Z Haberler Z -
0

Tebliğle Usulsüzlük Cezaları ve Fazla Çalışma Ücretleri Güncellendi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Genel Tebliği ile Gümrük Kanunu ve ilgili yönetmelikte belirtilen tutarlar yeniden değerleme oranına göre güncellendi. Bu değişiklikler 1 Ocak 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Usulsüzlük Cezaları Yeniden Belirlendi

Tebliğe göre, Kanun ve Gümrük Yönetmeliği’nde belirtilen usulsüzlük cezaları 1 Ocak 2024’ten itibaren 828 lira olarak uygulanacak. Bu tutar, yüzde 58,46 olarak tespit edilen yeniden değerleme oranı üzerinden hesaplandı.

Fazla Çalışma Ücretleri Artırıldı

Gümrükte fazla çalışma ücretleri de tebliğle belirlendi. İhracat için fazla çalışma ücreti 77,12 lira olacakken, diğer işlemler için bu tutar 180,12 lira olarak belirlendi. Türk plakalı kamyonlar için ise ihracat için fazla çalışma ücreti kamyon başına 180,12 lira, diğer işlemler için ise 283,10 lira olarak belirlendi.

Parasal Sınırlar Artırıldı

Tebliğ ile gümrük ve dış ticaret bölge müdürlükleri ile Bakanlık tarafından gerçekleştirilen gümrük vergilerini geri verme veya kaldırma işlemlerindeki parasal sınırlar da artırıldı. Detaylarına ilişkin bilgi verilmedi.

İlgili Yazılar