Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Konut Kira Artışı Rekor Seviyede

Türkiye’de Konut Kira Artışı Rekor Seviyede

Haberler Z Haberler Z -
0

Türkiye’de Konut Kira Artışında Rekor Yükseliş

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Türkiye’de Mayıs 2023-Mayıs 2024 döneminde yıllık konut kira artışı %125,10 ile en yüksek seviyede gerçekleşti. Bu oranla Türkiye’yi %12,80 ile Macaristan izledi.

Kira Fiyatlarına Getirilen Tavan Uygulaması

Türk Borçlar Kanunu’na eklenen geçici maddeyle getirilen %25’lik kira artışı tavanı uygulaması, kiralardaki artışı kontrol etmek amacıyla başlatılmıştı. Bu düzenlemeyle bir yıllık dönemde yenilenecek kira sözleşmelerindeki artışın belirli bir oranı geçemeyeceği belirlenmişti.

Tavan Süresi Uzatıldı

Uygulamanın süresi, 1 Temmuz 2023’te bir yıl daha uzatıldı. Bu süreçte Türkiye genelinde kira fiyatları nominal olarak %265 artış gösterdi.

Uygulamanın Sonlanması ve Dezenflasyon

Tavan uygulamasının 1 Temmuz 2024’te sona ermesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devam etmesine gerek olmadığını belirtmiş ve kiralardaki artışın yıllık enflasyon oranı üzerinden hesaplanacağını açıklamıştı.

Barınma Krizi ve Beklentiler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı TÜFE oranı üzerinden hesaplanacak kira artışlarıyla ilgili beklentiler, enflasyonun azalacağı yönünde. Bu durum, konut kira artışlarını nasıl etkileyecek merak konusu. Emlakçılar, ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlara dikkat çekiyor ve barınma krizinin devam edeceği endişesini dile getiriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir