Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türksat Uydularıyla TV Yayıncılığında Öncü Konumda

Türksat Uydularıyla TV Yayıncılığında Öncü Konumda

Haberler Z Haberler Z -
0

Türksat Uyduları Dünya Genelinde Gelişiyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türksat uyduları Türkiye’nin gözü olmaya devam ediyor. Türksat, kuruluşundan bu yana uydu filosunu genişleterek dünyanın önde gelen operatörlerinden biri haline geldi. Şirket, son dönemde yaptığı yatırımlarla hizmet ihracatını artırırken Türksat 5A, 5B ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A gibi projeleri hayata geçiriyor.

Uyduların Kapsama Alanı ve Yayın Hizmeti

Türksat uyduları 118 ülkeye ulaşırken, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Akdeniz ve Karadeniz gibi geniş bir coğrafyada hizmet veriyor. Yurt dışından 158 televizyon kanalı, yurt içinden ise 357 kanal Türksat uydularını tercih ediyor. Şu anda 8K ve 4K kalitesinde yayın yapan kanalların yanı sıra 235 TV kanalı HD kalitesinde yayın yapıyor. Ayrıca, 211 radyo da Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaya devam ediyor.

Uydu Terminali ve Yayın Hizmeti

Türksat uydularından hizmet alan uydu terminali sayısı 6.210’a ulaşırken, 42 derece doğu yörüngesinde hizmete girecek Türksat 6A ile Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara da hizmet verilebilecek. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsanmasıyla Türksat uydularının ulaştığı nüfusun 5 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Bu durum, Türksat uydularını kullanan televizyon sayısının artmasını da beraberinde getirecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir