Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TZOB Genel Başkanı: Müdahale Alım Fiyatları Revize Edilmeli

TZOB Genel Başkanı: Müdahale Alım Fiyatları Revize Edilmeli

Haberler Z Haberler Z -
0

Şemsi Bayraktar’ın Açıklamaları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, arpa ve buğdayda rekoltenin düşeceği göz önünde bulundurularak açıklanan müdahale alım fiyatlarının revize edilmesini talep etti. Bayraktar, buğday ile arpada rekolte tahmini ve çiftçilerin destek beklentisine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada 2023-2024 üretim sezonunda bahar aylarında yağışların düzensiz ve geç gelmesiyle sıcaklıkların aniden yükselmesinin bazı bölgelerde bitkide dane oluşumunu olumsuz etkilediğini belirtti.

Yağışların Etkisi ve Üretim Maliyeti

Ani sıcaklık değişimlerinin bitkiyi strese soktuğunu vurgulayan Bayraktar, sıcaklık değişikliklerine uyumlu bitki çeşitlerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Sıcaklık stresinin etkisi ve verimdeki düşmeler önlenebilir. Sıcaklıklardaki aşırı yükselişler bitkinin su ihtiyacını artırarak sulamaya talebi de dolaylı olarak artırıyor. Bu da üretim maliyetini önemli ölçüde artırıyor” açıklamasında bulundu.

Hasatın Erken Başlaması

Çiftçilerin beklentilerini karşılayamadığını belirten Bayraktar, iklimsel nedenlerle hasadın bu yıl erken başladığını ve ülke genelinde neredeyse yarısının tamamlandığını ifade etti. Arpa rekoltesinde önemli oranda düşüş beklediklerini dile getiren Bayraktar, Ziraat odalarından aldıkları bilgilere göre arpada rekoltenin geçen yıla oranla yüzde 15 azalacağını, buğday rekoltesinin ise yüzde 8-10 azalacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Fiyatlar ve Destek Talebi

Serbest piyasada fiyatların müdahale alım fiyatlarının altında gerçekleştiğini belirten Bayraktar, buğday fiyatlarının yüzde 6, arpa fiyatlarının ise yüzde 7,7 gerilediğini açıkladı. Serbest piyasada fiyatların düşmesiyle küçük aile işletmelerine sahip üreticilerin ürünlerini müdahale alım fiyatının altında satmak zorunda kaldığını belirten Bayraktar, bu nedenle müdahale alım fiyatlarının revize edilerek destek ödemelerinin artırılması gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir