Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Uluslararası Kuruluşlar Türkiye’ye Deprem Sonrası 2,8 Milyar Dolar Finansman Desteği Sağladı

Uluslararası Kuruluşlar Türkiye’ye Deprem Sonrası 2,8 Milyar Dolar Finansman Desteği Sağladı

Haberler Z Haberler Z -
0

Dünya Bankası

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre, 6 Şubat tarihli depremlerin ardından Türkiye’ye finansman desteği sağlayan uluslararası kuruluşlar açıklandı. Bu kapsamda Dünya Bankası, İLBANK, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Sağlık Bakanlıklarının deprem hasarlarının giderilmesine yönelik faaliyetlerinde kullanılmak üzere 990,8 milyon dolar destek sağladı. Ayrıca Dünya Bankası, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına (KOSGEB) da bölgedeki KOBİ’lerin toparlanması ve iş sürekliliğinin sağlanması için 450 milyon dolarlık kaynak aktardı. Böylece Dünya Bankasının sağladığı destek tutarı 1 milyar 440,8 milyon dolar oldu.

Avrupa Yatırım Bankası

Avrupa Yatırım Bankası da İLBANK’a yerel yönetimlerin yürüteceği altyapı iyileştirme projeleri için yaklaşık 428,4 milyon dolar finansman desteğinde bulundu. Ayrıca Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası da Sağlık Bakanlığının bölgedeki sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi için yürüttüğü çalışmalara katkı amacıyla yaklaşık 277,3 milyon dolar kaynak ayırdı.

Asya Altyapı Yatırım Bankası

Asya Altyapı Yatırım Bankası, Türk Eximbank’a 100 milyon dolar finansman sağlarken, İslam Kalkınma Bankası Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankasına (TSKB) 100’er milyon dolar olmak üzere toplamda 200 milyon dolar finansman desteği sağladı. Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ise KOSGEB’e yaklaşık 138,4 milyon dolar ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası da TSKB’ye 200 milyon dolar kaynak aktardı.

Uluslararası Bağışçılar Konferansı

Geçen yıl mart ayında Avrupa Komisyonunca Brüksel’de düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda Türkiye’ye 1,6 milyar avro hibe ve 4,3 milyar avro kredi verilmesi taahhüt edildi. Konferansta Avrupa Komisyonu, üye ülkeler, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler ve uluslararası kuruluşlar Türkiye’ye finansman desteği sağladı.

Hibe kapsamında, Avrupa Komisyonunun sağladığı 1 milyar avro ile birlikte üye ülkeler 1,2 milyar avro destek öngördü. Ayrıca Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler de Türkiye’ye 336,5 milyon avro hibe vermeyi taahhüt etti. Bu ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Kuveyt öne çıktı.

Uluslararası kuruluşlar da konferansta yaklaşık 57,4 milyon avro hibe sağladığını belirtti. Bu miktarın 50,2 milyon avrosunu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sağladı.

Yine Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda taahhüt edilen 4,3 milyar avroluk kredinin ise Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası ve İspanya tarafından sağlanması öngörüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir