Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aydın’da Üniversite Öğrencisinin Ölümüne Neden Olan Asansör Kazası Duruşması Gerçekleşti

Aydın’da Üniversite Öğrencisinin Ölümüne Neden Olan Asansör Kazası Duruşması Gerçekleşti

Haberler Z Haberler Z -
0

Duruşmada Sanıklar Suçlamaları Kabul Etmedi

Aydın’da yaşanan üzücü olayda Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak yapılan ilk duruşma Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti. Duruşmaya, 4’ü tutuklu toplamda 5 sanık, Ertaş’ın yakınları ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek olayda sorumluluklarının bulunmadığını savundular.

Sanıklar Savunmalarında Kendilerini Akladı

Denetim yapan firmanın sahibi M.Y, kabinin kontrolsüz şekilde hareket etmesini engelleyen düzeneği kendisinin kapatmadığını savundu. Asansör montajını yapan firmanın sahibi H.T ise projeye uygun montaj yaptığını, kaliteli malzeme kullandığını ve işini başarıyla tamamladığını belirtti. Mühendis H.A, savunmasını yazılı olarak vererek bilirkişi raporunun hatalı hazırlandığını ve herhangi bir sorumluluğunun olmadığını iddia etti. Mühendis U.İ ise kazanın meydana geldiği asansörün proje aşamasında görev almadığını ve projedeki imzanın kendisine ait olmadığını öne sürdü.

Anne Şikayetçi Oldu

Zeren Ertaş’ın annesi Serpil Ertaş, kızının olaydan kısa süre önce aynı asansörde kaldığını ve sorunun bilindiği halde ilgilenilmediğini belirterek sorumlular hakkında şikayetçi olduğunu ifade etti.

Keşif Yapılacak ve Firmaların Yetkilileri Dinlenecek

Taraf avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti, kaza bölgesinde keşif yapılması ve asansörü daha önce bakım yapan firmaların yetkililerinin de dinlenilmesine karar verdi. Duruşma 2 Nisan tarihine ertelendi.

Olayın Detayları

25 Ekim 2023 tarihinde Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen asansör kazasında 22 yaşındaki Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybetti. Soruşturma kapsamında asansör bakım firması yetkilisi, asansörü monte eden firmanın sahibi ve 2 mühendis tutuklandı. İddianamede tutuklu 4 sanık için 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istenirken, tutuksuz sanık için de 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir