Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bolu Dağı Tüneli Güçlendirme Çalışmaları Devam Ediyor

Bolu Dağı Tüneli Güçlendirme Çalışmaları Devam Ediyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Bakan Uraloğlu, Bolu Dağı Tüneli’nde Yapılan Çalışmaları Açıkladı

Bolu Dağı Tüneli’nde yaşanan heyelan sonrası güvenlik önlemleri kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında yapılan açıklamada, tünel giriş yapısının betonarme temel üzerine çelik konstrüksiyon imalatı ile uzatılmasının planlandığı belirtildi.

Tünelin Uzatılması ve Genleşme Derzi Değişimleri

Bakan Uraloğlu, her iki tüpün portal uzatma çalışmalarının planlandığını ve tüp uzunluklarının artırılacağını açıkladı. 90 metre ve 67 metre uzatılacak tünellerde viyadüklerde 9 adet çelik genleşme derzi değişimi gerçekleştirileceği belirtildi. 50 günlük bir süre içerisinde çalışmaların tamamlanması hedefleniyor.

Gelecek Çalışmalar ve Ulaşım Planlaması

İlk etap çalışmalarının tamamlandığı bilgisi paylaşılırken, Bolu Dağı Tüneli’nin heyelanlara karşı güçlendirilmesine yönelik 2. etap çalışmalarının temmuz ayında başlayacağı vurgulandı. Bu kapsamda, İstanbul istikametinde 23 kilometrelik kesimin trafiğe kapatılacağı ve sürücülerin alternatif güzergahlar kullanacağı belirtildi.

Toplamda 3.115 metreye çıkarılan tünelin güvenliği için yapılan çalışmaların trafik güvenliğine olumlu katkı sağlaması hedefleniyor. Bakanlık, güzergah üzerindeki viyadüklerde depreme karşı sigorta kutulu çelik genleşme derzi değişimlerinin yanı sıra üstyapı onarım çalışmaları ve beton bariyer yenileme işlemlerine devam ediyor.

Ulaşımın Yenilenmesi ve Güçlendirilmesi

Bakan Uraloğlu, 2. etap çalışmaları kapsamında tünel portalının uzatılacağını ve viyadüklerde depreme dayanıklı çelik genleşme derzleri değişimlerinin yapılacağını belirtti. Ankara ve İstanbul arasındaki önemli güzergahın Bakanlık tarafından güçlendirilip yenilendiği vurgulandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir