Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. DEAŞ Terör Örgütüne Yönelik Operasyon: Mamoste El Kürdi Kod Adlı Kişi Gözaltına Alındı

DEAŞ Terör Örgütüne Yönelik Operasyon: Mamoste El Kürdi Kod Adlı Kişi Gözaltına Alındı

Haberler Z Haberler Z -
0

Operasyon Detayları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun duyurduğu operasyonda Diyarbakır merkezli 23 ilde gerçekleştirilen operasyonda Mamoste El Kürdi kod adlı Osman Akın da aralarında bulunduğu 74 kişi gözaltına alındı. Polis yeleği, tüfek ve tabancalar ele geçirildi.

Hedeflenen Grup

Ankara, Diyarbakır, Adana ve Yalova merkezli operasyonlarda IŞİD saflarında savaşan ve Türkiye’ye dönen kişiler ile Ahlak ve Sünnet Dergisi adlı yapılanmanın çevresinde örgütlenen kişiler hedef alındı.

Grup Lideri Osman Akın

Grubun lideri Osman Akın, Türkiye’de IŞİD yöneticisi olduğunu iddia ederek birçok ilde örgütlenme çalışmaları yürütüyordu. 2022’de kurulan grup, İstanbul dışında birçok ilde temsilcilik açtı.

Ahlak ve Sünnet Dergisi

Grup, Suriye ve Irak kökenli eski IŞİD mensuplarının da katıldığı “Ahlak ve Sünnet Dergisi” etkinlikleri düzenliyordu. Etkinlikler genellikle temsilciliklerin bulunduğu sokaklarda gerçekleştiriliyordu.

Yeni Oluşum: ‘Cihat Grubu’

Grubun silahlı yapılanma arayışında olduğu belirlenince harekete geçildi. Emniyet tarafından tespit edilen bilgilere göre, grup içindeki bazı kişiler ayrılarak ‘cihat grubu’ adı altında yeni bir oluşuma dahil edildi.

Tutuklanma ve Tahliye

Osman Akın, Mayıs 2023’te tutuklandı ancak bir yıl sonra tahliye edildi. 2024 Mayıs’ta serbest kalan Akın, sohbetlerine kaldığı yerden devam etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir