Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İBB Şehir Hatları Deniz Dolmuşu Hizmete Başladı

İBB Şehir Hatları Deniz Dolmuşu Hizmete Başladı

Haberler Z Haberler Z -
0

İBB, Deniz Dolmuşu Üretimini Tamamladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iştirak olan Şehir Hatları, Deniz Taksilerin ardından Deniz Dolmuşu hizmetini başlattı. Haliç Tersanesi’nde gerçekleşen törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney katıldı.

Deniz Dolmuşları Eylül Ayında Seferde Olacak

2024 Mart ayında 7 adetlik deniz dolmuşu üretimine başlayan Şehir Hatları, 3 adet deniz dolmuşunun üretimini tamamlayarak denize indirdi. 4’üncü deniz dolmuşunun inşa çalışmaları ise son aşamaya geldi. Eylül ayında üretimlerinin tamamlanması planlanan deniz dolmuşları, İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında sefer yapacak.

İlk Seferler 15 Temmuz 2024’te

Deniz Dolmuşları, ilk seferlerine 15 Temmuz 2024’te İstinye-Küçüksu arasında başlayacak. Ücretlendirme ise Şehir Hatları’nın normal yolcu tarifesi ile aynı olacak. Yeni deniz dolmuşlar, 33 yolcu kapasitesiyle az yolcu sayısı ile seferlerin yapıldığı vapur hatlarının yerine daha az yakıt tüketimi ile hizmet vererek tasarruf yapmayı hedefliyor.

İmamoğlu’nun Açıklamaları

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Tersanesi’nde yapılan çalışmalara ilişkin, “İstanbul’un taşı toprağı altın. Şu toprağı altın deyince, toprağını taşını altını üstüne getirmek anlamına gelmiyor elbette. Altını üstüne getirip alt üst olmuş bir İstanbul asla değil.” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, Tersane’nin tarihi ve ekonomik önemine vurgu yaparak, “Burada dünyada sadece İstanbul’da var olan böyle bir nimetin yaşaması ve yaşatılmasının çok önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul’un Geleceği İçin Önemli Adımlar

İmamoğlu, Deniz Dolmuşları gibi projelerle İstanbul’un deniz ulaşımını geliştirme hedeflerine değinerek, “Çevre dostu, hızlı, konforlu alternatif bir deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payını arttırmaya yönelik projeler ve hizmetler İstanbul’un geleceği için çok önemli adımlar.” dedi. Ayrıca, düşük yoğunluklu hatlarda da hizmete başlanacağını belirtti.

İstanbul’un Ulaşımında Entegre Çalışmalar

İmamoğlu, İstanbul’un toplu taşımasında entegre bir ulaşım çalışması yürütüldüğünü vurgulayarak, bisiklet projeleri, yeni nesil metrobüsler ve deniz ulaşımındaki yatırımlarla şehrin ulaşım sistemini güçlendireceklerini belirtti. “İstanbul’un geleceğini düşünerek attığımız adımların şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir