Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail’in Gazze Saldırıları: Uluslararası Hukuku Yok Sayma ve İnsanlık Dışı Suçlar

İsrail’in Gazze Saldırıları: Uluslararası Hukuku Yok Sayma ve İnsanlık Dışı Suçlar

Haberler Z Haberler Z -
0

İsrail’in Filistinli Sivilleri Hedef Alan Acımasız Saldırıları Sürüyor

7 Ekim‘den beri devam eden İsrail’in Gazze saldırıları her geçen gün şiddetini artırıyor. Uluslararası hukuk kurallarını yok sayarak, Filistinli kadın, çocuk ve sivilleri acımasızca hedef alan İsrail, Birleşmiş Milletler’in (BM) güvenli bölge olarak belirttiği çadır kampının bulunduğu alana yapılan saldırıda onlarca sivil Filistinli’nin yanarak yaşamını yitirmesine neden oldu.

Uluslararası Adalet Divanı Kararları Yok Sayılıyor

Uluslararası Adalet Divanı‘nın son saldırıdan 48 saat önce açıkladığı ihtiyati tedbir kararlarını dikkate almayan İsrail, BM’nin güvenli bölgesini bile bombalayarak uluslararası hukuku hiçe sayıyor. Uluslararası hukuk uzmanı Prof. Dr. Selami Kuran, İsrail’in savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım suçlarını işlediğini belirterek, İsrail’in devlet olma vasfını yitirdiğini ifade ediyor.

İsrail’in Eylemleri Soykırım Suçunu Oluşturuyor

Prof. Dr. Kuran’a göre, İsrail’in 1929 Cenevre Konvansiyonları, 1967 Cenevre Protokolü, 1948 Birleşmiş Milletler Soykırımı Önlenmesi ve Cezalandırılmasına ilişkin Sözleşme ve 1998 Roma Statüsü’nü ihlal ederek sivil haklarını çiğnediği ve soykırım suçunu oluşturduğu belirtiliyor.

Avrupa’dan Gelen Eleştiriler

Prof. Dr. Kuran ayrıca, Avrupa’da yaşanan önemli gelişmelere de değinerek, İsviçre’nin Cenevre kentinde Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün uluslararası ceza mahkemesine başvurduğunu ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in İsrail’e destek veren politikaları nedeniyle suç duyurusunda bulunulduğunu aktarıyor.

İsrail’in Durdurulması ve Netanyahu’nun Durumu

Uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. Gökhan Çınkara, Netanyahu‘nun bir açmaz içinde olduğunu ve hükümet içindeki anlaşmazlıkların derinleştiğini belirtiyor. İsrail’in savaş politikaları ve hukuki düzensizliklerin Netanyahu’yu politik bir krize sürüklediğini vurguluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir