Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İşten Çıkarmalarla İlgili TİHEK Kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İşten Çıkarmalarla İlgili TİHEK Kararı

Haberler Z Haberler Z -
0

TİHEK, İBB’nin İşten Çıkarmalarını İnceleyecek

‘Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’ (TİHEK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) çalışan personelin haksız nedenlerle işten çıkarıldığı iddiaları üzerine resen inceleme başlattı. İBB’nin konuyla ilgili yazılı ve görsel medyada yer alan iddialara karşılık verdiği belirtildi.

İnceleme Kapsamında Talepler

İBB’nin gönderdiği yazılı görüşü yetersiz bulan TİHEK, belediyeden 27 Haziran 2019 ile 24 Kasım 2023 arasında iş akdi feshedilen işçi sayısı ve feshedilen işçilerin süreçlerinde ihbar önellerine uyulup uyulmadığına dair belgeler talep etti. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan verilere göre, söz konusu dönemde işe alınan ve işten çıkarılan kişi sayılarıyla ilgili detaylı bilgi istendi.

Kurum ve Kuruluşlardan Görüş Talebi

İnceleme kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile HAK-İŞ’ten görüş alındığı ve İş Kanunu’na aykırılık iddialarıyla ilgili idari yaptırımlar uygulandığı belirtildi. TİHEK, belediyenin 4 yıllık süreçte iş akdi feshedilen işçi sayısı ve işe iade davalarıyla ilgili yeterli bilgiyi vermediği vurgulandı.

İdari Para Cezası Kararı

TİHEK, İBB’nin işten çıkarmalarla ilgili olarak ‘çalışma hakkı’ ve ‘ayrımcılık yasağı’nı ihlal ettiğine hükmederek belediyeye 141 bin 934 lira idari para cezası verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir