Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Osman Kavala’nın Avukatlarından Basın Açıklaması: “Hukuk ve Demokrasi Değerlerine Bağlı İnsanlar Haksız Yere Yargılanıyor”

Osman Kavala’nın Avukatlarından Basın Açıklaması: “Hukuk ve Demokrasi Değerlerine Bağlı İnsanlar Haksız Yere Yargılanıyor”

Haberler Z Haberler Z -
0

Osman Kavala’nın Durumu

Gezi davasında hüküm giyen ve kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedilen Osman Kavala, avukatları aracılığıyla basın açıklaması yaptı.

Kavala’nın Açıklamaları

Osman Kavala, Gezi davasında demokrasiye bağlı insanların hiçbir delil olmadan yargılandığını vurgulayarak, yaklaşık 7 yıldır cezaevinde tutulduğunu hatırlattı.

Kavala, yaptığı başvuruların yakın zamanda Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilebileceğini belirterek şunları söyledi:

“Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı insanlar suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandılar, ağır cezalara çarptırıldılar. Benim de yakında cezaevinde yedinci yılım tamamlanmış olacak. Yerel Mahkemelere ve Adalet Bakanlığı’na yapmış olduğumuz davanın yeniden görülmesi taleplerinin reddedilmesi, keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir.”

Umutlu Bekleyiş

Kavala, Anayasa Mahkemesi’nin başvuruları değerlendirerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda adil bir karar vereceğine inancını dile getirdi.

“Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin uzak olmadığına inanıyorum. Yurttaşların özgür ve güvenli biçimde yaşama hakkının korunması devletin temel yükümlülüğüdür. Her yurttaşın hayatı eşit derecede değerlidir.” şeklinde açıklamalarını noktalayan Osman Kavala, adaletin yerini bulacağına olan inancını dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir