Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özgür Özel: Yeni Anayasa Çalışmalarında Mevcut Anayasaya Uyulmalı

Özgür Özel: Yeni Anayasa Çalışmalarında Mevcut Anayasaya Uyulmalı

Haberler Z Haberler Z -
0

Özgür Özel: Yeni Anayasa Çalışmalarında Masadan Uzaktayız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yeni anayasa çalışmalarına oturmak için öncelikle mevcut anayasaya uyulması gerektiğini belirterek yeni anayasa konusunda şu anda masadan çok uzak bir noktada olduklarını söyledi. Özel, hükümetin yeni Anayasa çalışmaları konusunda “Bir anayasa tartışmasının usulüne, yani şekline bile girmek için önce bana bunu teklif edenlerin mevcut anayasaya harfiyen uyuyor olması lazım” dedi.

Özgür Özel: Anayasa Erdoğan İçin Yapıldı

Özel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Türkiye’deki Anayasa Mahkemesi kararları, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi kavgasında yürütmenin taraf olması ve uygulanmayan onlarca hak ihlali kararı olduğuna vurgu yaparak “Artık hukuk devletinden çıkıldığı görüntüsünü gösteren, kuvvetler ayrılığından ziyade, kuvvetler birliği görüntüleri var” dedi. Özel, “Anayasalar her doğan için yapılır. Bizimki Erdoğan için yapıldığı için bu hale geldi” diyerek mevcut anayasaya tam uyumun önemine vurgu yaptı.

Özgür Özel: Anayasa İhlallerine Yeni Anayasa Zaman Israfı Olur

Özel, “Anayasaya bu kadar çok anayasa ihlali yapılırken yeni bir anayasanın, bırakın oturup tartışmayı, usul tartışmasını dahi zaman israfı olarak görürüz” dedi. Ayrıca cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da hatalardan kaçınacaklarını ve doğru stratejiler izleyeceklerini belirtti.

Özgür Özel: İsrail’in Filistin’deki Eylemleri Kınanmalı

Özel, İsrail’in Filistin’de yaptığı eylemleri terör olarak nitelendirerek uluslararası camianın sert bir şekilde kınaması gerektiğini belirtti. Hamas’ın terör eylemlerine karşı olduğunu ancak İsrail’in karşılık verirken sivillere zarar vermesini kınadı.

Özgür Özel: Ticaret Kısıtlaması Kararı Geç Alındı

İsrail’e ticaret yasağı getirilmesi konusunda geç kalındığını belirten Özel, bu kararın iç siyaset üzerinden alındığını ve Türkiye’nin daha önce kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinin kötüleşmesini savunmadığını ancak büyük bir katliama dur demek için sert tutum alınması gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir