Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin İlk Astronotu Uzaydan Rekorlarla Dönüyor

Türkiye’nin İlk Astronotu Uzaydan Rekorlarla Dönüyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Dragon Kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Ayrıldı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı. Uzun süren hava şartlarından kaynaklanan ertelemeler sonucunda Axiom-3 ekibinin seyahati 18 gün ile bir rekora imza attı.

48 Saatlik Rekor Yolculuk

Dragon uzay aracının geri dönüş yolculuğu yaklaşık 48 saat sürecek. Bu süre, bugüne kadar yapılmış en uzun transfer süresi olarak rekor kırdı. Eğer hava şartları izin vermezse, ekibin yolculuğu biraz daha uzayabilir.

Dragon Kapsülünün İnişi Planlandı

Dragon kapsülünün yarın Florida açıklarına veya Meksika Körfezi açıklarına iniş yapması planlanıyor. Mürettebat gemiye alındıktan sonra ilk muayeneleri yapılacak ve daha sonra Houston’a götürülecek. Alper Gezeravcı ve ekibi uzay yolculuğuna başlamadan önce Houston’da yaklaşık 6 ay süren detaylı eğitimlerden geçmişti. Gezeravcı okyanusa indikten sonra tekrar Houston’a gidecek ve uzay misyonunu tamamlamış olacak. Burada daha kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilecek olan ekip, bir süre karantinada kalacak.

Uzayda Gerçekleştirilen 13 Deney

Alper Gezeravcı’nın uzayda gerçekleştirdiği 13 bilimsel deneyden bazılarının videoları Türkiye Uzay Ajansı tarafından paylaşıldı. Videolarda, Gezeravcı, farklı malzemelerden ve ebatlardaki toplarla yer çekimsiz ortamda hareketler ve döngüsel reaksiyonları inceledi. Ayrıca, yer çekimsiz ortamda kendi çevresinde farklı açılarda dönerek diğer deneyleri gerçekleştirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir