Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Yeni Taşıma Yönetmeliği Değişiklikleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Yeni Taşıma Yönetmeliği Değişiklikleri

Haberler Z Haberler Z -
0

Yönetmelikte Yapılan Değişiklikler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle taşımacıların mevzuattaki boşluklardan yararlanmasının önüne geçilmesi ve mevzuatın adil bir şekilde uygulanması hedefleniyor.

Emeklilere İndirim ve Yerli Üretim Otomobillere Teşvik

Bu düzenlemeyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2024’ün “Emekliler Yılı” ilan edilmesi sebebiyle, otobüslerle şehirler arası seyahat edecek emeklilere yüzde 20 indirimli bilet alma imkanı sağlandı. Ayrıca, yerli üretim otomobillerin asgari kapasite hesabında yüzde 50’den fazla değerlendirilmesine imkan tanınarak, yerli üretim otomobil kullanacaklara teşvik getirildi.

Diğer Değişiklikler ve Düzenlemeler

Yönetmelik kapsamında sürücü eğitim araçları için belge şartının kalktığı, uluslararası eşya taşımacılığı yapacaklar için tecrübe şartına ilişkin düzenleme yapıldığı ve ticari yolcu, eşya ve nakliyat ambarı işletmeciliği faaliyeti yürüten firmaların yetki belgelerine ilişkin asgari kapasite şartında düzenlemeye gidildiği açıklandı.

Ayrıca, yönetmelikte yanıcı, yakıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin otobüslerin bagaj kısmında taşınmasının engellenmesi için uygulanan müeyyidelerin ağırlaştırıldığı ve taşımacıların aldığı yetki belgelerinin kapsamı dışında faaliyet yürütülmesi durumunda indirimin kaldırıldığı belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir