Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ÜNLÜ & Co, EMEA Finance tarafından 3 kategoride ödüle layık görüldü

ÜNLÜ & Co, EMEA Finance tarafından 3 kategoride ödüle layık görüldü

Haberler Z Haberler Z -
0

Ödül ile ilgili açıklama yapan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, “ÜNLÜ & Co’yu kurarken, 100 yıl sonra da varlığını sürdürecek, başarılı, lider, girişimci ruhunu koruyan bir finans kuruluşu oluşturmayı hedeflemiştik. Aldığımız bu ödüller, hedeflerimiz yönünde başarılı adımlar attığımızın bir göstergesi” dedi.

 

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, EMEA Finance tarafından Orta ve Doğu Avrupa (CEE) ile Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) bölgelerinin en iyi bankaları ve finans kuruluşlarının seçildiği ve bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Europe Banking Awards / Avrupa Bankacılık Ödülleri’nde 3 farklı kategoride ödüle layık görüldü. İkinci yıl üst üste “Best M&A House-Turkey” ödülünü alan ÜNLÜ & Co, bu yıl ek olarak “Best Investment Bank-Turkey” ve “Financial Inclusion-CEE&CIS” kategorilerinde de ödül sahibi oldu.

 

Kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde pazarda lider konumda bulunan ÜNLÜ & Co, 2021 yılında Assan Gıda’nın Kraft Heinz’e satışı, Tepe Güvenlik’in Securitas’a satışı, Ekol Ofset’in Romvan NV’ye satışı gibi önemli M&A işlemlerinin yanı sıra Pegasus Havayolları’nın borç sermaye piyasalarındaki ilk ihracına da aracılık etti. Ayrıca ÜNLÜ & Co, 2021 itibarıyla dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın Türkiye piyasalarında ihraççısı olduğu varantların piyasa yapıcılığını üstlendi.

 

‘Hedeflerimiz için başarılı adımlar attığımızın göstergesi’

Ödül ile ilgili açıklama yapan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, “ÜNLÜ & Co olarak 1996 yılından bu yana deneyim kazanan ve sektörün şekillenmesine katkı sağlayan bir yapımız var. M&A işlemlerinde Türkiye’nin lider kuruluşuyuz. Bu yıl EMEA Finance tarafından “Best M&A House” kategorisine ek olarak, “Best Investment Bank-Turkey” ve bölgesel “Financial Inclusion” kategorilerinde de ödüle layık görülmüş olmak bizleri son derece mutlu etti. Geride bıraktığımız 26 yılda gerçekleştirdiğimiz birçok başarılı şirket alım satım, pay senedi ve borçlanma araçları plasmanı işlemleri ile ülke ekonomisine 20 milyar doların üzerinde değer oluşturduk. 2020 yılının son çeyreğinde başlattığımız “Dijital Dönüşüm Projesi” ile birlikte müşterilerimize verdiğimiz hizmet kalitesini daha üst seviyelere taşımayı hedefliyor, iş süreçlerimizi optimize ediyoruz. Goldman Sachs ile işbirliğimiz çerçevesinde piyasa yapıcılığını üstlendiğimiz varantlar ile küresel bilgi-birikimi ülkemizdeki yatırımcılara sunuyoruz. 5 yılda 100 mezun verme hedefiyle yola çıkarak 2021’de başarıyla tamamladığımız Kadın Girişimciler Akademisi projemizle gurur duyuyoruz. Yeni hizmet ve uygulamaları devreye almaya, farklı proje ve işbirlikleriyle müşterilerimizle temas noktalarımızı zenginleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

ÜNLÜ & Co’yu kurarken, 100 yıl sonra da varlığını sürdürecek, başarılı, lider, girişimci ruhunu koruyan bir finans kuruluşu oluşturmayı hedeflediklerini belirten Mahmut L. Ünlü, “Aldığımız bu ödüller, hedeflerimiz için başarılı adımlar attığımızın bir göstergesi. Ödülleri almamıza katkı sağlayan başta çalışanlarımıza, değerli müşterilerimize ve tüm iş ortaklarımıza Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkür ederim. Ekiplerimiz ve uzman kadrolarımızla hem müşterilerimizin beklentilerine cevap vermek, hem de ülkemiz ekonomisine değer katmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Ödüller ile ilgili açıklama yapan EMEA Finance Magazine’nin Yayımcısı ve CEO’su Christopher Moore ise “ÜNLÜ & Co’yu Avrupa Bankacılık Ödülleri’nde Financial Inclusion, Best M&A House-Turkey ve Best Investment Bank-Turkey olmak üzere üç farklı kategoride ödüllendirmekten gurur duyuyoruz. Beş yıl önce Kadın Girişimciler Akademisi’ni (KGA) tasarlayan ve hayata geçiren ÜNLÜ & Co, yılda ortalama 20 mezunla, 2021’de 100. kadın girişimcisini mezun etti. ÜNLÜ & Co ayrıca, birleşme ve satın alma danışmanlığı, yatırım ve varlık yönetimi alanlarındaki faaliyetleriyle Türkiye sermaye piyasalarında etkileyici bir performans kaydetti. Grup, hem alıcı hem de satıcı taraf danışmanlığını yaptığı başarılı M&A işlemleri gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, Türkiye hisse senedi piyasalarında inovasyon ve yeni hizmetlerin öncüsü olan ÜNLÜ & Co iştiraki ÜNLÜ Menkul, Goldman Sachs tarafından ihraç edilen varantlarda piyasa yapıcılık faaliyetini yürütmeye yetkili aracı kurum oldu” dedi.

 

ÜNLÜ & Co Hakkında

1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co Grubu, kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği 125 başarılı işlem ve 18 milyar ABD doları toplam işlem boyutu ile Türkiye’nin lider birleşme ve satın alma danışmanı olarak faaliyet gösteriyor. Şirket ayrıca, 2010’dan bugüne 30 mn USD’nin üzerinde değere sahip işlemlerde; gerçekleşen toplam işlem adedi, toplam sınır ötesi işlem adedi, toplam özel fon işlem adedi sıralamalarında da lider konumda. (Kaynak: Mergermarket)

ÜNLÜ & Co Grubu, 2010-2022 yılı arasındaki halka arzlar, ikincil halka arzlar ve hızlandırılmış talep toplama (accelerated book building) işlemlerini içeren sermaye piyasası işlemlerinde, özelleştirmeler hariç yüzde 22 pazar payı, 32 işlem ve 3 milyar dolarlık işlem tutarı ile tüm finans kurumları içinde ikinci sırada yer alıyor. (Kaynak: Bloomberg)

ÜNLÜ & Co Grubu, 2013 yılından bu yana toplam 31 adet borçlanma aracı ihracı ile toplamda 2,2 milyar TL’nin üzerinde bir hacim oluşturdu. (Kaynak: Borsa İstanbul)

Türkiye’nin lider tahsili gecikmiş alacak yönetimi şirketlerinden biri olan İstanbul Varlık, toplam 370 milyon TL’lik yatırım ile 4,2 milyar TL anapara büyüklüğünde portföye sahip.

ÜNLÜ & Co ayrıca, ÜNLÜ Menkul Değerler çatısı altında faaliyet gösteren DAHA Yatırım Danışmanlığı ile nitelikli bireysel ve kurumsal müşterilere kişiye özel yatırım danışmanlığı hizmeti sunuyor. DAHA faaliyetleri kapsamında yönetilen varlıkların tutarı Haziran 2022 itibarıyla 8,7 milyar TL seviyesinde. Varlık Yönetim hizmetlerinde ise, 280’den fazla çalışanıyla Fon ve Portföy Yönetimi, ÜNLÜ Alternatif Yatırımlar ve Tahsili Gecikmiş Alacak Yönetimi alanlarında faaliyet gösteriyor. Varlık Yönetimi grubu altında yönetilen varlık tutarı ise 6,1 milyar TL’ye ulaştı.

Merkezi İstanbul’da olan ve 500’e yakın çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co Grubu’nun ayrıca İstanbul- Bağdat Caddesi, Ankara ve İzmir’de şubeleri, New York ve Londra’da ise iştirakleri bulunuyor.

Ödüllerimizden

EMEA Finance/ Europe Banking Awards 2021 – “Best M&A House-Turkey”, “Best Investment Bank-in Turkey”, CEE/ CIS Bölgeleri “Financial Inclusion” Ödülleri
Mergermarket Avrupa M&A Ödülleri- Türkiye’de Yılın Birleşme ve Satın Alma Finansal Danışmanı
21. Capital En Beğenilen Şirketler Araştırması- En Beğenilen Aracı Kurum- Birincilik Ödülü
BV Awards 2020 & 2021 – Best Investment Research Team Turkey / En İyi Araştırma Ekibi
12th & 13th M&A Atlas Awards- Yılın Küresel Birleşme & Satınalma İşlemi- Gelişmekte Olan Ülkeler Yılın Yatırım Bankası
6. TSPB Sermaye Piyasaları Ödülleri- Satın Alma ve Birleşme İşlemleri Lideri-2020
Globee- 2021 Business Excellence Awards- Öğrenme Yönetimi Çözümleri Kategorisi- Altın Ödül
Stevie Awards for Great Employers (SAGE) 2021- Öğrenme Teknolojleri Uygulamaları Kategorisi- Gümüş Ödül
Bonds & Loans 2021- Yılın Yerel Para Birimi Tahvil İhracı- Pegasus Havayolları A.Ş.
ARC Awards 2021 – İç Tasarım Gold Ödül / Geleneksel Faaliyet Raporu Silver Ödül / Yönetim Kurulu Başkanı Metni Silver Ödül
EMEA Finance/ Europe Banking Awards 2020 – Türkiye’nin En İyi Birleşme & Satın Alma Şirketi Ödülü
Euromoney Awards for Excellence 2015 – Yılın En İyi Birleşme ve Satın Alma Danışmanı
Euromoney Awards for Excellence 2016 / 2019 – Türkiye’nin En İyi Yatırım Bankası
ACQ5 Global Awards 2020 – Türkiye – Yılın Yatırım Bankası
5. TSPB Sermaye Piyasaları Ödülleri- Satın Alma ve Birleşme İşlemleri Lideri-2019 & Toplumsal Değer Projesi (ÜNLÜ & Co Kadın Girişimciler Akademisi)
Bonds & Loans 2020 – Yılın Proje Finansmanı Finalisti – Unifree Duty Free Anonim Şirketi Üçüncü Havalimanı Projesi / Yılın Yapılandırılmış Tahvil İhracı Runner-Up – ÜNLÜ Menkul Hasat Varlık Finansman Fonu/ Tarfin Tarım A.Ş.
Sardis Awards – Pozitif Sosyal Etki – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği / ÜNLÜ & Co Kadın Girişimciler Akademisi / Gümüş Sardis

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir