Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. YÖK Başkanı Erol Özvar: “Yükseköğretime Adil Erişim Sağlamak İçin Var Gücümüzle Çalışıyoruz”

YÖK Başkanı Erol Özvar: “Yükseköğretime Adil Erişim Sağlamak İçin Var Gücümüzle Çalışıyoruz”

Haberler Z Haberler Z -
0

YÖK Başkanı Erol Özvar’ın Açıklamaları

Yükseköğretim Kurulu‘nda gerçekleştirilen ‘259’uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, yükseköğretime erişimin adil ve kapsayıcı olması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Özvar, üniversitelerdeki kontenjanın artmasıyla birlikte yükseköğretime talebin de arttığını belirtti.

TYÇ Logosu ve Uluslararası Tanınırlık

Özvar, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosuna sahip üniversitelerin avantajlarına da değindi. TYÇ logosuna sahip olmanın, mezunların diplomalarının yurt dışında daha hızlı tanınmasını ve istihdam imkanlarının artmasını sağladığını ifade etti. Bu kapsamda, TYÇ logosuna sahip yükseköğretim kurumlarının sayısının artırılacağını belirtti.

İstihdama Duyarlılık ve Programlar

Özvar, istihdama duyarlılık konusuna da değinerek, istihdamla bağı azalan programların kontenjanlarının azaltılacağını ve bazı programlarda düzenlemeler yapıldığını açıkladı. Özellikle öğretmenlik mesleği gibi önemli alanlarda kontenjan sınırlaması getirildiğini belirtti.

Uluslararasılaşma ve Türkçe Öğretimi

Yükseköğretimde uluslararasılaşma stratejisinin önemine vurgu yapan Özvar, uluslararası öğrencilere Türkçenin dünya standartlarında öğretilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını ifade etti. Türkçe öğretim merkezlerine akreditasyon şartı getirileceğini ve yabancı dil öğretiminde uluslararası standartlar getirileceğini duyurdu.

Bölgesel Toplantılar ve Vizyon

Gelecek dönemde üniversitelerle ‘2030’a Doğru Türk Yükseköğretim Vizyonuna Dair Üniversitelerle Bölgesel Toplantılar’ düzenleneceğini belirten Özvar, bu toplantılarda üniversitelerin çalışmalarını paylaşacaklarını ve vizyonlarını şekillendireceklerini açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir