Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. 2024 Ocak Ayında Türkiye’nin Sıcaklık Durumu

2024 Ocak Ayında Türkiye’nin Sıcaklık Durumu

Haberler Z Haberler Z -
0

Genel Durum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2024 yılı ocak ayında Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti. 1991-2020 yılları arasında ortalama ocak sıcaklığı 2,9 derece iken, geçen ay bu değer 5,7 derece olarak ölçüldü. Bu durum, son 53 yılın en sıcak ocak ayı olarak kaydedildi. En düşük sıcaklık -31,3 derece ile Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 29,3 derece ile Akçakoca’da ölçüldü.

Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi’nde sıcaklıklar genellikle mevsim normalleri civarında seyretti. Bilecik’te en düşük sıcaklık sıfırın altında 7,1 derece olarak kaydedilirken, Lüleburgaz’da en yüksek sıcaklık 22,8 derece ölçüldü. Bölgede ortalama sıcaklık 7,4 derece olarak ölçüldü.

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi’nde de sıcaklıklar genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Afyonkarahisar Emirdağ’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 9,4 dereceye kadar düşerken, Manisa Salihli’de en yüksek sıcaklık 23,8 derece olarak ölçüldü. Bölgede ortalama sıcaklık 8,5 derece oldu.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nde sıcaklıklar genellikle mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Kahramanmaraş Göksun’da en düşük sıcaklık -12,2 derece olarak ölçülürken, Mersin Erdemli’de en yüksek sıcaklık 25,6 derece olarak kaydedildi. Bölgede ortalama sıcaklık 10,3 derece olarak ölçüldü.

Diğer Bölgeler

İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de sıcaklıklar genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Her bölgede farklı en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri ölçüldü. Örneğin, Karadeniz Bölgesi’nde en düşük sıcaklık Bayburt’ta -15,7 derece iken, en yüksek sıcaklık Akçakoca’da 29,3 derece olarak tespit edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir