Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Beşiri’de Tarihi Mor Kiryakus Manastırı Yeniden Doğuyor

Beşiri’de Tarihi Mor Kiryakus Manastırı Yeniden Doğuyor

Haberler Z Haberler Z -
0

5. yüzyılda İnşa Edilen Mor Kiryakus Manastırı, Restorasyon ile Yeniden Hayat Buluyor

Beşiri ilçesindeki Ayrancı köyünde bulunan ve 5. yüzyılda Süryani Hristiyanlar tarafından inşa edilen Mor Kiryakus Manastırı, 2 bin 500 metrekarelik alanda 2 katlı olarak yapılmıştır.

Üç Etap Halinde Yürütülen Restorasyon Çalışmaları

Manastırda yürütülen restorasyon çalışmaları 3 etapta tamamlandı. İlk etapta giriş kapısı, güney cephesi, mezar odası ve ikinci kattaki odalar yenilendi. İkinci etapta çevre duvarı inşa edilirken, kilise ve avlu eski haline getirildi. Üçüncü etapta ise turizm karşılama alanı, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları gerçekleştirildi.

Yeni Bir Turizm Destinasyonu Ortaya Çıkıyor

Manastırın restorasyonu tamamlandığında, Batman’a 8 kilometre uzaklıktaki Perpıra Köprüsü ve 30 kilometre uzaklıktaki Malabadi Köprüsü ile birlikte yeni bir turizm destinasyonu oluşturulmuş olacak. Bu durum, bölgedeki turizm potansiyelini artırarak Batman esnafının gelir elde etmesine de olanak sağlayacak.

Manastırın Geleceği

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, manastırın restorasyonu tamamlandıktan sonra anıt müze olarak hizmet vereceğini ve Süryani Hristiyanların ibadetine açılacağını açıkladı. Ayrıca, manastırın yeni turizm rotalarına dahil edilmesiyle bölgede turist sayısında üç hatta dört katlık bir artışın beklendiğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir