Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Füruzan, Türk Edebiyatının Önemli İsimlerinden Birini Kaybetti

Füruzan, Türk Edebiyatının Önemli İsimlerinden Birini Kaybetti

Haberler Z Haberler Z -
0

92 Yaşında Hayatını Kaybetti

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Füruzan, gerçek adıyla Feruze Çerçi, geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybetti. İlk kitabı “Parasız Yatılı” ile 1972 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanan Füruzan, Türk edebiyatına birçok önemli eseri kazandırmıştır.

Veda Töreni Düzenlendi

Füruzan için 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nde Beyoğlu’ndaki bağlı olduğu yayınevinde bir veda töreni düzenlenmiştir. Bugün ise Zincirlikuyu Camii’nde bir cenaze töreni gerçekleştirildi. Törene sanatçı dostları ve okurları katıldı. Füruzan’ın kızı Aslı Selçuk, taziyeleri kabul etti.

Kitaplarıyla Yaşayacak

Aslı Selçuk, annesinin bedenen gitmiş olabileceğini ancak kitaplarıyla her zaman yanlarında olacağını belirtti. Füruzan’ın eserlerinin Türk edebiyatının önemli bir parçası olduğunu ve okurlarına kitapları aracılığıyla ulaşmaya devam edeceğini söyledi.

Aslı Selçuk ayrıca, annesiyle güzel bir şekilde vedalaştıklarını ve onun kendisine “Hiçbir şey için üzülme. Ben hep senin yanında olacağım” dediğini ifade etti. Bu nedenle güçlü durması gerektiğini söyledi.

Türk Edebiyatının İlk Önemli Kadın Yazarı

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Füruzan’ı Türk edebiyatının ilk önemli kadın yazarlarından biri olarak tanımladı. Onun eserlerinde kendilerini ve çevrelerini bulduklarını söyledi. Kocatürk, Füruzan’ın insanlara, özellikle de kadınlara ve yoksullara derinlemesine baktığını belirtti.

Füruzan Türkiye’ye İmzasını Attı

Füruzan’ın 52 yıllık dostu yazar Yalvaç Ural, Füruzan’ın güçlü bir yazar olduğunu ve yazdıklarıyla geniş bir okur kitlesi kazandığını söyledi. Ural, Füruzan’ın Türkiye’ye imzasını attığını ve herkesin severek okuyacağı bir yazar olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir