Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İshak Paşa Sarayı: Doğunun İncisi

İshak Paşa Sarayı: Doğunun İncisi

Haberler Z Haberler Z -
0

Doğubayazıt’ın Göz Bebeği: İshak Paşa Sarayı

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin güneyinde, sarp kayalıklarla çevrili bir tepenin üzerinde konumlanan İshak Paşa Sarayı, yılın her döneminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geliyor. UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan bu tarihi yapı, zengin tarihi dokusu ve mimarisiyle dikkat çekiyor.

Harika Bir Mimari: Osmanlı, Selçuklu, Barok ve Rokoko İzleri

Sarayın yerleşkesinde, cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ile harem salonları gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Lale Devri’nde Anadolu’da inşa edilen en önemli eserler arasında yer alan İshak Paşa Sarayı’nın mimarisinde Osmanlı, Selçuklu, Barok ve Rokoko mimarilerinden izler görülmektedir.

Gezilecek Diğer Yerler

Kurban Bayramı tatili gibi özel günlerde ziyaretçi akınına uğrayan İshak Paşa Sarayı çevresinde, Urartu Kalesi, Ahmed-i Hani Müzesi ve Eski Bayezid Camisi gibi tarihi ve kültürel miraslara da rastlamak mümkün. Bölgeye gelen turistler, bu değerli eserleri de ziyaret ederek tarihi bir yolculuğa çıkıyorlar.

Ziyaretçilerin Etkileyici Deneyimleri

İstanbul’dan gelen İsmail Dönmez, İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra sarayın tarihi ve mimarisinden etkilendiklerini belirtti. Turist rehberi Emine Gökçe ise Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan turlar kapsamında ziyaretçilere İshak Paşa Sarayı’nı gezdirdiklerini ve bölgenin tarihi zenginliklerini tanıttıklarını ifade etti. Ayrıca, Kayseri’den gelen Kemal Gül de Ağrı Dağı ve Süphan Dağı gibi önemli doğal güzelliklerin yanı sıra İshak Paşa Sarayı’nı çok beğendiklerini dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir