Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Pertevniyal Valide Sultan Türbesi’nin Restorasyonunu Açıkladı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Pertevniyal Valide Sultan Türbesi’nin Restorasyonunu Açıkladı

Haberler Z Haberler Z -
0

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yazgı, Tarihi Türbelerin Restorasyon Projesini Anlattı

Açılışa katılanlar arasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da yer aldı. Yazgı, Pertevniyal Valide Sultan Türbesi’nin restorasyonuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Pertevniyal Valide Sultan’ın Hayırseverliği Vurgulandı

Yazgı, Pertevniyal Valide Sultan’ın en önemli özelliğinin hayırseverliği olduğuna dikkat çekerek, Aksaray’daki cami, medrese ve hayratlarıyla ünlü olduğunu belirtti. Tarihimizdeki en önemli hayırsever kadın figürlerden biri olan Sultan’ın türbesinin bakım ihtiyacının farkına vardıklarını ve restorasyon kararı aldıklarını ifade etti.

Restorasyon Projesine “Ecdada Saygı, Sanatı İhya” Adı Verildi

Yazgı, İstanbul’daki türbelerin restorasyon projesine “Ecdada Saygı, Sanatı İhya” adını verdiklerini açıkladı. Türbelerin sanat eserleri olduğunu vurgulayarak, kalem ve hat işçiliklerinin önemine işaret etti. Bugüne kadar 48 türbenin restorasyonunu tamamladıklarını, 124 türbenin ise projelerini yürüttüklerini belirtti.

Gelecek Projeler Hakkında Bilgi Verildi

Yazgı, gelecek yıllarda 24 türbenin ihalesini yaparak restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını ve 2026 yılına kadar tüm türbelerin bakım ve onarımını tamamlayacaklarını ifade etti.

Gökhan Yazgı, türbe restorasyon süreçlerinin meşakkatli olduğunu belirterek, Pertevniyal Valide Sultan Türbesi’nin restorasyon sürecini Milli Eğitim Bakanlığı ve Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte yürüttüklerini söyledi.

Türbe ziyareti ve edilen duaların ardından açılış töreni sona erdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir