Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Tarihi Muradiye Camisi Yorumu

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Tarihi Muradiye Camisi Yorumu

Haberler Z Haberler Z -
0

Prof. Dr. Ali Fuat Baysal: Muradiye Camisi Osmanlı Süsleme Sanatının İncilerinden Biridir

Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Fuat Baysal, tarihi değeri yüksek olan Muradiye Camisi’nin çinileri ve kalem işleriyle dikkat çektiğini belirtti.

Muradiye Camisi Osmanlı Mimarisinin İncisi

Prof. Dr. Baysal, Muradiye Camisi’nin Osmanlı erken dönem mimarisinin en güzel örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, caminin yapıldığı döneme ait orijinal motiflerin günümüze ulaştığını aktardı.

İhtişamlı Yapı İç ve Dış Güzelliğiyle Öne Çıkıyor

Baysal, Muradiye Camisi’nin ihtişamını iç ve dış yapısıyla koruduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Caminin kaliteli çinileri ve ilginç kalem işi nakışlarıyla dikkati çeken yapısı var. Caminin çini mihrabı Bursa Yeşil Cami’den sonra Osmanlı süsleme sanatındaki en müzeyyen ve en büyük ikinci çinili mihraptır.”

Renkli sır tekniğiyle yapılmış olan levha çiniler ve rölyefli çinilerin kompozisyonu oluşturan motifleri, dönemin kalem işinde kullanılan motiflerle benzerlik gösteriyor.

15. Yüzyıla Ait Özgün Kalem İşi Örnekleri

Prof. Dr. Ali Fuat Baysal, yapının en önemli özelliğinin 15. yüzyıla ait özgün kalem işi örneklerine sahip olması olduğunu belirtti. Yapılan onarım yenilemelerle zaman içinde sıva altında kaybolan devrine ait orijinal kalem işi örneklerinin, 1930 yılında Hakkı Ayverdi tarafından bulunduğunu ve daha sonrasında yapılan onarımlarla gün yüzüne çıkarıldığını aktardı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir