Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Kadın Eğitim Merkezi için Temel Atma Töreni Gerçekleştirdi

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Kadın Eğitim Merkezi için Temel Atma Töreni Gerçekleştirdi

Haberler Z Haberler Z -
0

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın Hayali: Baksı Müzesi ve Kadın Eğitim Merkezi

Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, doğduğu topraklara bir müze kazandırmak hayaliyle yola çıktı. 2005 yılında Bayraktar Köyü’nde Baksı Kültür Sanat Vakfı’nı kuran Koçan, ardından Baksı Müzesi’ni kurarak çağdaş sanatı ve geleneksel el sanatlarını bir araya getirdi. Müze, “2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü”ne layık görüldü.

Kadın Eğitim Merkezi Projesi: Kadınların Güçlenmesi ve İstihdama Katkı

Bayburt’ta yaşayan kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama etkin katılımını sağlamayı hedefleyen Kadın Eğitim Merkezi projesi, Baksı Müzesi ve Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirildi. Temel atma töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen projenin 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kadın Eğitim Merkezi’nin Hedefi ve Önemi

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Kadın Eğitim Merkezi, 100 milyon TL’lik yatırımla inşa edilecek ve yaklaşık 1000 kadına eğitim verilerek istihdama katkı sağlayacak. Yöre kadınlarının üreteceği yerel ürünlerin dünya pazarına sunulması imkanı sağlanacak.

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ve Destek Çağrısı

Törende konuşan Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, projeyi kadınlara emanet ettiğini belirterek destek çağrısında bulundu. Koçan, projenin devletten STK’lara kadar tüm destekçilerle birlikte hayata geçirilmesini umuyor.

Kadınların Güçlenmesi ve Dünya Markası Yaratma Hedefi

Didem Duru, Kadın Eğitim Merkezi’nde kadınlara eğitimler verilerek onları üretken bir pozisyona getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Merkezde üretilecek ürünlerin Türkiye ve Avrupa pazarına sunulması hedefleniyor.

Girişim Kurulu Başkanı Rana Erkan Tabanca’dan Mesaj

Girişim Kurulu Başkanı Rana Erkan Tabanca, proje ile binlerce kadının güçleneceğini ve yepyeni ufuklara doğru kanatlanacaklarını belirtti. Projenin kızıyla birlikte devam edeceğini vurgulayarak, geleceğe pozitif bir adım attıklarını ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir