Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Türk Patent ve Marka Kurumu Tarafından Tescillenen ‘Iğbeys Keek’ Ekmeği

Türk Patent ve Marka Kurumu Tarafından Tescillenen ‘Iğbeys Keek’ Ekmeği

Haberler Z Haberler Z -
0

Yüksek Sıcaklıkta Pişirilen ve Geleneksel Yöntemlerle Hazırlanan Ekmek

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından geçen yıl tescillenen ‘Iğbeys keek’ adıyla anılan ekmek, bölgede kendine özgü pişirme yöntemiyle dikkat çekiyor. Bu ekmek, tandırda hava almadan, ateşte kuruyana kadar bekletilerek pişirilmesiyle diğer ekmeklerden ayrılıyor.

Üreticilerin Geleneksel Mesleklerini Sürdürmesi

Aydınlar Caddesi’nde bulunan üretici Adnan Elçi, küçük yaşlarda başladığı baba mesleğini sürdürdüğünü belirtiyor. Elçi, “Katkı maddesi kullanmıyoruz. Bu ekmek uzun süre fırında pişirilerek hazırlanıyor. Eskiden kuru ekmeği annelerimiz ve ninelerimiz tandırda yapıyordu. Artık şehirde pek tandır kullanılmadığı için bu ekmeği şimdi fırıncılar yapıyor.” şeklinde konuşuyor.

Taze ve Organik Bir Lezzet: ‘Iğbeys Keek’

Ekmeğin su ve nem görmediği sürece tazeliğini 6 ay boyunca koruyabildiğini ifade eden üretici Yılmaz Atun, “Bu ekmeğin tercih edilmesinin nedeni organik olmasıdır. Maya, tuz ve kepek unu kullanıyoruz. Katkı maddesinin olmaması ekmeğe kalite getiriyor. 200 gramlık ekmeği 7 liradan satışa sunuyoruz” diyor.

Tüketici İlgisi Artıyor

Tüketicilerden Ali Elinç, ekmeği tükettiklerini ve il dışındaki yakınlarına gönderdiklerini belirtiyor. Elinç, “Gönderdiğimiz yerlerde de ekmek beğeniliyor. Tekrar talepte bulunuyorlar.” şeklinde konuşuyor. Ayhan Kılıçer ise uzun süre tok tutan kuru ekmeğin şehrin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olduğunu vurguluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir