Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Yüzünüz Hakkında Ne Söylüyor?

Yüzünüz Hakkında Ne Söylüyor?

Haberler Z Haberler Z -
0

Kaşlar

Kaşlarımızın büyüklüğü ve şekli, insanların bizi nasıl algıladığını etkileyebilir. York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, çıkık kaşlar atalarımızın duygusal ifadelerini daha geniş bir şekilde iletebilmesine yardımcı olmuş olabilir. Bu da onların sosyal bağlar kurmalarına katkıda bulunmuş olabilir. Büyük kaşlara sahip olmak, daha güvenilir ve empatik görünmenizi sağlayabilir. Ayrıca, kaşları kaldırılmış yüzler daha zengin, güvenilir, sıcak ve yetkin olarak algılanabilirken, düşük kaşlar güvenilmezliğin bir işareti olarak görülebilir.

Ağız

Ağız, insanlar üzerindeki algılamamızda da önemli bir rol oynar. Glasgow Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, aşağı dönük ağız ifadesine sahip yüzler daha fakir, daha az yetkin, daha soğuk ve güvenilmez olarak algılanabilir.

Yüz Şekli

Yüz şekli, kişilik özelliklerimizi yansıtabilir. Geniş veya kare bir yüze sahip olmak, baskın, saldırgan ve basmakalıp erkeksi davranışlarla ilişkilendirilebilir. Frankfurt’taki Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, geniş yüzlü erkeklerin daha “ben merkezli dürtüsellik” ve “korkusuz hakimiyet” sergileme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Çene

Çenenizin şekli ve açısı da kişilik özellikleriniz hakkında ipuçları verebilir. Bir araştırmaya göre, kare çeneli erkekler, sosyal cesaret ve özgüven açısından daha yüksek puanlar almaktadır.

Gözler

Göz kırpma alışkanlığı, nevrotiklik ile ilişkilendirilebilir. Yapılan bir araştırmaya göre, nevrotiklikle ilişkili olan kişiler daha fazla göz kırpma eğiliminde olabilir. Ayrıca, iyimserlik düzeyi yüksek olan kişilerin olumsuz uyaranlara daha az dikkat ettikleri ve daha az göz kırptıkları bulunmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir