Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Avustralya’daki Monash Üniversitesi Araştırması: Tüp Bebek Başarı Oranlarını Artırmanın Anahtarı Ultrason Teknolojisi Olabilir

Avustralya’daki Monash Üniversitesi Araştırması: Tüp Bebek Başarı Oranlarını Artırmanın Anahtarı Ultrason Teknolojisi Olabilir

Haberler Z Haberler Z -
0

Araştırma, Dünya Çapında Erkek Doğurganlığının Düşmesiyle İlgili Önemli Buluşlar Yaptı

Monash Üniversitesi, dünya çapında erkek doğurganlığının sürekli olarak düşmesi nedeniyle tüp bebek başarı oranlarını artırmanın yeni bir yolunu keşfetti. Yapılan araştırmada, 50 farklı meni örneği incelendi ve spermlerin hızına göre gruplandırıldı.

Ultrason Teknolojisiyle Sperm Hareketliliği Artırıldı

Bilim insanları, numunelere ultrason dalgaları vererek sperm hızını değiştirmeyi başardı. 20 saniye süren ultrason uyarımı sonrasında, hareketsiz olan spermlerin %59’u farklı hızlarda yüzmeye başladı. Başlangıçta test edilen numunelerdeki hareketsiz sperm oranı ise çalışmanın sonunda %10’a düştü.

Mitokondrisiyle İlgili Olabilir

Uzmanlar, bu mucizevi değişimin spermin mitokondrisiyle ilgili olabileceğine inanıyor. Yapılan araştırma sonuçları, tüp bebek tedavisi sırasında sperm hareketliliği sorunu yaşanan durumlarda başarı oranını artırabileceği düşünülüyor.

Tüp Bebek Tedavisi Daha Ucuz ve Başarılı Hale Gelebilir

Tüp bebek prosedürü sırasında hareketsiz veya anormal sperm durumuyla karşılaşıldığında, daha pahalı bir prosedür olan tek sperm enjeksiyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu yeni buluş, tüp bebek tedavisi sürecini daha ucuz ve başarılı hale getirebilecek potansiyele sahiptir. Henüz yumurtayı döllenmek için ultrasona maruz bırakılan sperm kullanılmamış olsa da, araştırmacılar bulgularının tüp bebek prosedürlerinde başarı oranını artırarak maliyetleri düşürebileceğini ummaktadır.

Araştırma sonuçları, Science Advances dergisinde yayınlanmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir