Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bir Köpeği Olan Çocuklar Daha Hareketli Oluyor

Bir Köpeği Olan Çocuklar Daha Hareketli Oluyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Batı Avustralya Üniversitesi ve Perth’teki Telethon Çocuk Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, köpeği olan çocukların daha aktif olduğunu ortaya koydu.

600 çocuğun üç yıl boyunca takip edildi

Batı Avustralya Üniversitesi ve Perth’teki Telethon Çocuk Enstitüsü’nün yaptığı çalışma, yaşları iki ile yedi arasında değişen 600 çocuğu üç yıl boyunca takip etti. Araştırmaya katılan çocukların yarısının hiçbir zaman köpeği yokken, 204 çocuğun üç yıl boyunca bir köpeği vardı, 58 çocuk araştırma süresince bir köpek edindi ve 31 çocuk ise çalışma süresince köpeğini kaybetti.

Köpeği olan çocuklar daha fazla hareket ediyor

Çalışma boyunca çocukların hareketlilikleri, uyanık oldukları saatlerde kalçalarına takılan ivmeölçerler kullanılarak ölçüldü. Araştırmanın sonuçlarına göre, köpeği olan kız çocukları günlük aktivitelerini ve oyunlarını ortalama olarak 52 dakika artırdı. Öte yandan, köpeğini kaybeden kız çocuklarının aynı aktiviteleri ortalama olarak 62 dakika azalttığı tespit edildi. Katılan erkek çocuklar için ise bu rakamlar daha düşüktü, ancak yine de dikkate değer bir artış gözlendi.

Köpek sahipliği çocukların sağlıklı hareket davranışlarını teşvik ediyor

Araştırmanın baş araştırmacısı Emma Adams, “Bulgularımız, ailede bir köpeğe sahip olmanın çocuklarda sağlıklı hareket davranışlarını geliştirmeye ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir