Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Covid-19 Salgınında Aşırı Alkol Tüketimine Bağlı Ölümler Arttı

Covid-19 Salgınında Aşırı Alkol Tüketimine Bağlı Ölümler Arttı

Haberler Z Haberler Z -
0

CDC’nin raporuna göre, 2020-21 döneminde Covid-19 salgınının zirve yaptığı dönemde aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan ölümler arttı.

Aşırı Alkol Tüketiminden Kaynaklanan Ölümlerde Artış

CDC ve Kanada Madde Kullanımı Araştırma Enstitüsü‘nden araştırmacılar, aşırı alkol kullanımına bağlı ölümlerin %29’dan fazla arttığını belirtti.

Araştırma Sonuçları

Araştırmacılar, doğrudan veya dolaylı olarak aşırı alkol tüketimine bağlı 58 ölüm nedenini tespit etti. Aşırı içki içmenin; karaciğer hastalığı, alkol zehirlenmesi, intihar, kaza-düşmeler ve fetal alkol sendromu gibi doğrudan ölümlere yol açabileceği vurgulandı.

Cinsiyet ve Yaş Grubuna Göre Değişim

Aşırı alkol kullanımına bağlı ölümlerde artış her yaşta görülürken, kadınlarda bu artışın erkeklere göre daha fazla olduğu belirtildi. Kadınlarda aşırı alkol tüketimine bağlı ölümler %35 artarken, ölüm oranları en yüksek kalp hastalığı ve felçten kaynaklandı.

Erkekler arasında aşırı alkol tüketimine bağlı ölümler ise %27 arttı; bu ölümlerin çoğu alkolle ilişkili kronik rahatsızlıklarla ilişkilendirildi.

Salgın Döneminde Alkol Tüketimi

Geçmiş araştırmalar, salgının başlangıcında insanların daha fazla alkol tükettiğini gösterdi. Ayrıca, 2022’de 35 ila 50 yaş arasındaki yetişkinler arasında aşırı alkol tüketiminin diğer yıllara göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Raporda, salgın sırasında alkol teslimatına ve içki taşınmasına izin veren politikaların aşırı alkol tüketimini artırdığına dikkat çekildi. Ayrıca, bazı kişilerin Covid-19’a yakalanma korkusu nedeniyle yardım almada gecikmiş olabileceği de belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir