Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Granada Üniversitesi Araştırması: Akşam Egzersizi Kan Şekeri Seviyelerini İyileştiriyor

Granada Üniversitesi Araştırması: Akşam Egzersizi Kan Şekeri Seviyelerini İyileştiriyor

Haberler Z Haberler Z -
0

İspanya’da Yapılan Araştırma

Granada Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, akşamları yapılan sporun yetişkinlerde, özellikle de hareketsiz ve fazla kilolu olanlarda kan şekeri seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Zamanlamanın Önemi

Obesity dergisinde yayınlanan çalışma, zamanlamanın egzersiz konusunda kritik olduğunu vurguluyor. Akşamları orta-şiddetli fiziksel aktivitenin, glisemik kontrol için en faydalı zaman olduğu belirlendi.

Araştırmanın Detayları

İspanyol bilim insanları, 186 yetişkinin 14 gün boyunca aktivitelerini ve glikoz seviyelerini ölçen izleme cihazları kullanarak araştırmayı gerçekleştirdiler. Katılımcılar, aşırı kilolu veya obez olan ve metabolik bozukluklar yaşayan hareketsiz yetişkinlerdi.

Akşam Egzersizinin Etkisi

Araştırmacılar, farklı egzersiz zaman dilimlerindeki katılımcıları karşılaştırarak akşam egzersizinin kan şekeri düzeylerini belirgin şekilde iyileştirdiğini gösterdi. Akşam saatlerinde egzersiz yapanların kan şekeri düzeyleri, hareketsiz kaldıkları zaman dilimine göre belirgin şekilde daha düşüktü.

Önemli Sonuçlar

Çalışmanın yazarı Jonatan E. Ruiz’e göre elde edilen bulgular, akşam saatlerinde egzersizin metabolik sağlığı optimize etmede nasıl etkili olduğunu gösteriyor. Akşam egzersizinin, kan şekeri seviyelerini düşürerek diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceği belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir