Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İngiltere’de Sepsisten Ölümlerde Endişe Verici Artış

İngiltere’de Sepsisten Ölümlerde Endişe Verici Artış

Haberler Z Haberler Z -
0

Ölümlerdeki Artış, Doktorların İhmalinden Kaynaklanıyor Olabilir

İngiltere’nin önde gelen sepsis uzmanına göre, Britanya’da sepsisten kaynaklanan ölümlerdeki endişe verici artış, bazı doktorların durumu ciddiye almamasından kaynaklanıyor olabilir. Sepsis, bağışıklık sisteminin bir enfeksiyona aşırı tepki vermesi sonucu vücudun doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan hayati bir tehlikedir

Son On Yılda Ölümler Yüzde 30 Arttı

Son on yılda İngiltere’de sepsisten kaynaklanan ölümler, 2013 yılında yılda 37 binden artarak şu anda yaklaşık 48 bine yükseldi. Sepsis, meme, prostat ve bağırsak kanseri vakalarının toplamından daha fazla ölüme neden oluyor.

30 Yaşındaki Öğretmen Bir Hafta İçinde Öldü

Geçen yılın sonlarında sepsis konusundaki farkındalık, 30 yaşındaki ilkokul öğretmeni Gina Campanini’nin virüsle karıştırılmasının ardından ölmesiyle arttı. Gina, grip teşhisi ile doktora gitti ancak durumu kötüleşince hastaneye kaldırıldı ve bir hafta sonra sepsis nedeniyle hayatını kaybetti.

Sepsis, Grip ve COVID Gibi Virüslerle Tetiklenebilir

Sepsis, grip, COVID veya bakteriyel enfeksiyonlar tarafından tetiklenebilir. Hastalık vücudun enfeksiyona aşırı tepki vermesi sonucu kan basıncında çöküşe ve organ yetmezliğine yol açar. Sepsis genellikle yaşlılarda görülür ve idrar yolu enfeksiyonları da hastalığı tetikleyebilir.

Yeni Tartışmalar Ortaya Çıktı

Gina’nın ölümünden sonra sepsis konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılsa da bazı sağlık otoriteleri teşhisin ihmalkar olduğunu iddia ediyor. Bilim insanları ise sepsis kurbanlarının çoğunun yaşlı ve zayıf insanlar olduğunu belirterek endişelerin yersiz olduğunu savunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir