Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kanser Hastalarının İlaç Temini Sorunu

Kanser Hastalarının İlaç Temini Sorunu

Haberler Z Haberler Z -
0

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Kanser Hastalarının İlaç Temini Sorunlarına Dikkat Çekti

Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, kanserin dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirtti. Saydan, dünya genelinde her 6 ölümden birinin kanser hastalığından kaynaklandığını, Türkiye için ise bu oranın her 5 ölümden biri olduğunu vurguladı.

İlaç Temininde Yaşanan Sorunlar

Saydan, özellikle kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların temininde sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Bulunamayan ve yerine geçebilecek bir alternatif olmayan yaşamsal nitelikteki kanser ilaçlarının temininde de sorunlar yaşandığını belirtti. İlaçlarını bulamayan kanser hastalarının tedavisinin aksadığını ifade etti.

Ülke genelindeki eczacıların birçok ilacı temin etmekte zorlandığını ve ne yazık ki hastaların da mağdur olduğunu dile getiren Saydan, özellikle yurtdışından ithal edilen kanser ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlara ulaşmada sorunlar yaşandığını belirtti. Bu sorunun temel sebebinin fiyatlandırma politikaları olduğunu belirterek, üretici ve aracı paydaşların maliyetin karşılanmadığı durumlarda üretimden veya tedarikten vazgeçtiklerini söyledi.

Yeni Bir Sisteme İhtiyaç

Saydan, Euro kurundaki farklılıklara dikkat çekerek, piyasadaki Euro kurunun 33 lira olduğunu, ancak ilaç fiyatlarının hesaplanmasında kullanılan Euro kurunun 17,5 lira olduğunu belirtti. Bu kur farkının ilaç teminini zorlaştırdığını ifade eden Saydan, sektörün tüm paydaşlarının kabul edeceği yeni bir sisteme geçilmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir